Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
19 Вересня 2024, 15:59:28

Увійти

google


Автор Тема: Телескопостроение, нужна помощь.  (Прочитано 95467 раз)

0 Користувачів і 10 Гостей дивляться цю тему.

clavutich

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2698
  • Подяк: 7154
  • Ярослав
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1940 : 30 Листопада 2021, 19:37:28 »
. - .

Банальний ситал. У мене такі шматки ще з 80-х в гаражі позалишалися.
Це не шматок, це шматочище 400мм!...правда 20мм товщиною  :shuffle: але на вторички в самий раз.

Еще иллюминаторы.
В мене чомусь з ілюмінаторів нічого не виходить. Два штуки пробував, тільки час перевів, не тримає форму зовсім.

Це не банальний, це його залишки. Далі нам світить тільки вітринка. ;)
Ще китайське борсилікатне зараз доступно. Та й у нас в Ізюмі варять ЛК але ціни там дійсно астрономічні  ;D
Записаний
Слава Україні!

Tryam

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1632
  • Подяк: 1840
  • Адмін, але не тут :-)))
    • Астрономы. Любители и профессионалы.
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1941 : 30 Листопада 2021, 21:14:03 »
. - .

Банальний ситал. У мене такі шматки ще з 80-х в гаражі позалишалися.
Це не банальний, це його залишки. Далі нам світить тільки вітринка. ;)
Я це не з метою приниження того, за чим 30 років тому доводилось їздити в мааскву і купляти по 25 рублів за кілограм. Ну, або, як мені, знайти 70-кілограмову брилу на березі Дніпра.  :rofl:
Записаний
SW 25012P BD; SW 1206A; SW EQ-6; Orion StarShoot

Tryam

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1632
  • Подяк: 1840
  • Адмін, але не тут :-)))
    • Астрономы. Любители и профессионалы.
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1942 : 30 Листопада 2021, 21:17:05 »
. - .

В мене чомусь з ілюмінаторів нічого не виходить. Два штуки пробував, тільки час перевів, не тримає форму зовсім.
Так звісно. Ілюмінатори загартовують. Там складно щось адекватне натерти.
« Останнє редагування: 30 Листопада 2021, 23:28:27 від Tryam »
Записаний
SW 25012P BD; SW 1206A; SW EQ-6; Orion StarShoot

Naboka Igor

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 8747
  • Подяк: 3770
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1943 : 30 Листопада 2021, 23:15:40 »
. - .

В мене чомусь з ілюмінаторів нічого не виходить. Два штуки пробував, тільки час перевів, не тримає форму зовсім.
Так звісно. Ілюмінатори закаляють. Там складно щось адекватне натерти.
Про це Ярославу вже писали  :shuffle: тепер він сам перевірив.
І не обов'язково загартоване, там саме скло мотлох. Траплялося іноді, але дууже рідко.
Записаний
Hand Made: Обсерватория. Sky Stalker - Ньютон 406/4,7.
Sky Мак - Maksutov–Cassegrain 152/12.

Tryam

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1632
  • Подяк: 1840
  • Адмін, але не тут :-)))
    • Астрономы. Любители и профессионалы.
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1944 : 30 Листопада 2021, 23:33:10 »
. - .

В мене чомусь з ілюмінаторів нічого не виходить. Два штуки пробував, тільки час перевів, не тримає форму зовсім.
Так звісно. Ілюмінатори закаляють. Там складно щось адекватне натерти.
Про це Ярославу вже писали  :shuffle: тепер він сам перевірив.
І не обов'язково загартоване, там саме скло мотлох. Траплялося іноді, але дууже рідко.
Мені десь в році 1985-му було достатньо про це прочитати у Сікорука і не влаштовувати зайвих експериментів, коли тер ці штуки у Богорада. Але, пригадую, і туди одного разу хтось таку хрєнь припер. А ваша трійця виключно по сіталу вже тоді виступала, з незначними відхиленнями  :rofl:.
Записаний
SW 25012P BD; SW 1206A; SW EQ-6; Orion StarShoot

Edward

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3647
  • Подяк: 1966
  • Be free!
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1945 : 01 Грудня 2021, 04:23:02 »
. - .

В мене чомусь з ілюмінаторів нічого не виходить. Два штуки пробував, тільки час перевів, не тримає форму зовсім.
Так звісно. Ілюмінатори закаляють. Там складно щось адекватне натерти.
Про це Ярославу вже писали  :shuffle: тепер він сам перевірив.
І не обов'язково загартоване, там саме скло мотлох. Траплялося іноді, але дууже рідко.
Скло як скло. Так званий "soda-lime glass", я таке на гониометрi мiряв, показник ne=1.5200, з дiсрерсiею звичайного крона. Я з нього навiть зробив першу лiнзу до старого Доллонда D~70мм, спрацювало добре. Однорiднiсть теж виявилася непоганою. Так що, головне там отжиг i знього можна щось зробить путне.
ПС. Заготовки до об'ектива посилав на отжиг, технiчного отжига замало...
« Останнє редагування: 01 Грудня 2021, 12:19:11 від Edward »
Записаний
"Запалiть факела, все закiнчено…"(с)

SP

  • Клуб Астрополіс, Модератор
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4651
  • Подяк: 1302
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1946 : 02 Грудня 2021, 10:20:23 »
. - .

Цитувати
Я з нього навiть зробив першу лiнзу до старого Доллонда D~70мм
Интересно, а какого качества флинт у того Доллонда - первых серий или последних?
Записаний


SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7859
  • Подяк: 6486
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1947 : 02 Грудня 2021, 10:39:30 »
. - .

Цитувати
Я з нього навiть зробив першу лiнзу до старого Доллонда D~70мм
Интересно, а какого качества флинт у того Доллонда - первых серий или последних?
В часи Доллонда про якість скла в сучасному його значенні мали ще смутне уявленнЯ
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
http://ukr-vo.org/personalities/index.php?b&6&lit=%CB&idp=1031

SP

  • Клуб Астрополіс, Модератор
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4651
  • Подяк: 1302
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1948 : 02 Грудня 2021, 11:33:22 »
. - .

Цитувати
В часи Доллонда про якість скла в сучасному його значенні мали ще смутне уявленнЯ
Это общеизвестно, не совсем понял, к чему это уточнение. Кстати, отсутствие теории не мешало Доллонду комбинировать не что попало, а выборочно и лишь когда хороший флинт иссяк, пришлось делать из того, что есть. То есть, хоть теории и не было, но качество изображения по факту оценить не так уж трудно.
« Останнє редагування: 02 Грудня 2021, 14:56:22 від SP »
Записаний

Edward

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3647
  • Подяк: 1966
  • Be free!
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1949 : 02 Грудня 2021, 20:24:57 »
. - .

Цитувати
Я з нього навiть зробив першу лiнзу до старого Доллонда D~70мм
Интересно, а какого качества флинт у того Доллонда - первых серий или последних?
По прикидкам, это был флит, очень близкий к современному легкому флинту, с ~ 30% PbO.  Я переделывал весь об'ектив. В качестве материала положительной линзы использовал "сода-лайм", исключительно из-за его зеленоватого оттенка, очень похожего на цвет стекла оригинальной линзы. В качестве отрицательной использовал советский ЛФ9, его желтизна и высокая пузырность добавили правдивости в изделие :gigi:
PS. Взагалi, вийшов всiм "доллондам" "доллонд". Показники мiрялись на гонiометрi, розрахуки велись в "опткомi", поверхнi робились пiд пробнi скельця, об'eктив такий, що i Доллонду нефiг шастать... :rofl: Джессi Рамсден, теж може пiти погулять ;)
« Останнє редагування: 03 Грудня 2021, 21:53:44 від Edward »
Записаний
"Запалiть факела, все закiнчено…"(с)

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7859
  • Подяк: 6486
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1950 : 02 Грудня 2021, 20:44:28 »
. - .

Цитувати
Я з нього навiть зробив першу лiнзу до старого Доллонда D~70мм
Интересно, а какого качества флинт у того Доллонда - первых серий или последних?
По прикидкам, это был флит, очень близкий к современному легкому флинту, с ~ 30% PbO.  Я переделывал весь об'ектив в качестве материала положительной использовал сода-лайм исключительно из-за его зеленоватого оттенка очень похожего на цвет стекла оригинальной линзы, в качестве отрицательной использовал советский ЛФ9, его желтизна и высокая пузырность добавили правдивости в изделие :gigi:
За рецептурою описаною Джеронімо Сірторі в 1612 р. роль сучасного крону, виконував Імпортований з тогочасного Німецького  Рейху Waldglas, a роль флінту венеціанське дзеркальне скло з великим процентом свинцю, але в той час ще не знали про дублети, тому позитивну лінзу він рекомендував робити з вальдгласу, а негативну з венеціянського свинцевого скла отак і жили
« Останнє редагування: 02 Грудня 2021, 20:52:11 від SIDEROCRATOR »
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
http://ukr-vo.org/personalities/index.php?b&6&lit=%CB&idp=1031
Подякували

clavutich

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2698
  • Подяк: 7154
  • Ярослав
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1951 : 16 Липня 2022, 09:33:01 »
. - .

Чи можливо астигматизм виправить виключно поліровкою? Величину астигматизму вирахував як 1:2, тобто якщо на інтерферометрі в одному напрямку одне кільце, то в іншому два. І скільки часу на це піде? І як це вплине на якість поверхні, враховуючи, що після експериментів зараз там вже не овал, а безформенна пляма?
Записаний
Слава Україні!

Naboka Igor

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 8747
  • Подяк: 3770
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1952 : 16 Липня 2022, 11:34:03 »
. - .

Чи можливо астигматизм виправить виключно поліровкою? Величину астигматизму вирахував як 1:2, тобто якщо на інтерферометрі в одному напрямку одне кільце, то в іншому два. І скільки часу на це піде? І як це вплине на якість поверхні, враховуючи, що після експериментів зараз там вже не овал, а безформенна пляма?
Як на мене, тут три фактори:
1. Жорсткість основ полірувальника та наклеювального плану.
2. Наклеювання спеціальною смолою, або через безліч пластилінових кульок.
3. Машинна обробка, з попередньою гарною центровкою деталі. Руками можливо, але це вже із розряду мистецтва, майстерності.
Записаний
Hand Made: Обсерватория. Sky Stalker - Ньютон 406/4,7.
Sky Мак - Maksutov–Cassegrain 152/12.

clavutich

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2698
  • Подяк: 7154
  • Ярослав
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1953 : 16 Липня 2022, 12:03:35 »
. - .

А от, скажімо, якщо причини виникнення ліквідовані, як довго виводить такий астигматизм полірувальником, чи краще не перешліфовку?
500мм заготовку 1:10 переробляв два рази, один раз суцільна розгрузка на вспіненому матеріалі, другий - на три точки з періодичним провертанням. І в одному і в іншому випадку результат практично однаковий, невеликий одноосьовий астигматизм. І якщо в першому випадку одноосьовий допускається, то чому на три точки він знову одноосьовий для мене загадка. Зараз планую розвантажить у власній оправі від телескопа... от і думаю, чи перешліфовувать...чи все таки спробувать поліровкою вивести.
« Останнє редагування: 16 Липня 2022, 12:10:47 від clavutich »
Записаний
Слава Україні!

ds40a

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2097
  • Подяк: 341
  • Дмитро Сорока. Слава Україні !
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1954 : 16 Липня 2022, 14:23:30 »
. - .

Питання від дилетанта. А ви не помічали чи при перешліфовці вісь астигиатузму на дзеркалі змістилася чи ні ? Якщо не змистилася може фізичні властивості заготовки не однакові і вона зшліфовується в різних напрямках порізному? Ще раз підкреслюю - питання від дилетанта )))
Записаний

clavutich

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2698
  • Подяк: 7154
  • Ярослав
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1955 : 16 Липня 2022, 14:52:13 »
. - .

Питання від дилетанта. А ви не помічали чи при перешліфовці вісь астигиатузму на дзеркалі змістилася чи ні ? Якщо не змистилася може фізичні властивості заготовки не однакові і вона зшліфовується в різних напрямках порізному? Ще раз підкреслюю - питання від дилетанта )))
На дзеркалі є скол, і по ньому я орієнтувався і знаю, що вісь не співпадала із сколом, але після першого разу не розмітив вісь астигматизму  :facepalm: про що тепер дуже шкодую. Єдине, що можу сказать, що вісь або така сама, або під 90градусів. Зараз вже вісь розмітив на тильній стороні...і на третій раз буду вже точно знать.
Закрадається в мене думка, про напругу в склі, бо здавалось, що на боковій розгрузці в різних положеннях величина астигматизму трохи інша... але ці думки я поки проганяю, прикро буде таку заготовку, тим більш з ЛК5 такого бути не повинно.
Записаний
Слава Україні!

Naboka Igor

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 8747
  • Подяк: 3770
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1956 : 16 Липня 2022, 15:19:10 »
. - .

ЛК5, це тільки назва, все потрібно перевіряти. У техпроцесі можуть бути порушення температурного режиму, легко. Найпростіше, поляризаційні окуляри та екран монітора. Хороший великий диск дорогого коштує, це як аксіома... сумна для аматорів.
Записаний
Hand Made: Обсерватория. Sky Stalker - Ньютон 406/4,7.
Sky Мак - Maksutov–Cassegrain 152/12.

andrew_kos

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 55
  • Подяк: 1
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1957 : 16 Липня 2022, 23:37:35 »
. - .

Какое кол-во ямок или царапин при изготовлении ГЗ считается приемлимым??? Понятное дело что идеально отшлифовать нельзя ничего, но есть же какие-то нормы?

Образовалось примерно 8 ямок по разным частям Гз и при шлифовке порошком М20 появились маленькие царапины( раньше не появлялись вообще и хз почему именно на М20).
Можно ли оставить как есть или нужно вернутся на пару абразивов назад, и если нужно вернутся обратно то как понять насколько(я думал с м20 вернуться до номера 12)?
Записаний

Jacques

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 258
  • Подяк: 419
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1958 : 17 Липня 2022, 10:53:58 »
. - .

Проверьте качество всяких современных М . Хотя-бы  визуально, через мелкоскоп. Характерно наличие отличающиеся цветом зерен, после отмучивания. Сталкивался на М20 и М14(когда кончились старые запасы).
« Останнє редагування: 17 Липня 2022, 11:06:56 від Jacques »
Записаний

Naboka Igor

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 8747
  • Подяк: 3770
    • Победитель конкурса "Лучшее астрофото" 2016 года
Re: Телескопостроение, нужна помощь.
« Відповідь #1959 : 17 Липня 2022, 21:17:54 »
. - .

Проверьте качество всяких современных М . Хотя-бы  визуально, через мелкоскоп. Характерно наличие отличающиеся цветом зерен, после отмучивания. Сталкивался на М20 и М14(когда кончились старые запасы).
Наприклад, чорненький карбід бору та зелененький карбід кремнію... і гаплик >:(
Записаний
Hand Made: Обсерватория. Sky Stalker - Ньютон 406/4,7.
Sky Мак - Maksutov–Cassegrain 152/12.