Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
20 Лютого 2025, 05:50:28

Увійти

google


Автор Тема: Rocket Lab: приватний космодром у Новій Зеландії  (Прочитано 8565 раз)

0 Користувачів і 3 Гостей дивляться цю тему.

Chepurny

  • Moderator
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4089
  • Подяк: 1762
Re: Rocket Lab: приватний космодром у Новій Зеландії
« Відповідь #60 : 15 Травня 2021, 18:37:03 »
. - .

Невдачею закінчився сьогоднішній старт Електрона. Перша ступінь відпрацювала, а ось друга підвела - її двигун вимкнувся зразу після старту

https://spaceflightnow.com/2021/05/15/rocket-lab-electron-running-out-of-toes/

Якщо не брати до уваги невдачу першого (тестового) старту в 2017 році, то нинішня невдача - друга на 19 стартів. 2018 та 2019 роки - 9 успішних стартів підряд, минулий рік - 1 невдача на 7 стартів, в цьому році - третій старт і перша невдача.
Статистика стартів:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Electron_launches#Launch_statistics
« Останнє редагування: 15 Травня 2021, 18:45:51 від Chepurny »
Записаний

Mutant

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3195
  • Подяк: 408
  • Так, так! Той самий, страхітливий та жахаючий...
Re: Rocket Lab: приватний космодром у Новій Зеландії
« Відповідь #61 : 29 Квітня 2022, 15:27:09 »
. - .

Американська аерокосмічна фірма Rocket Lab випустила короткий ролик, що показує, як вона ловить ракету за допомогою гелікоптера у межах програми There and Back Again («Туди й назад»). Назва була взята з однойменної книги Джона Толкіна про гобіта з «Володаря кілець». На відео, розміщеному в Twitter, компанія повідомила, що команда поки проводить пробні захоплення на макеті першого ступеня. Тренувальний політ перед справжнім пуском був успішний.

https://universemagazine.com/rocket-lab-uspishno-zlovyly-raketu-gelikopterom-video/
Записаний
Synta SW ED80 Pro, HEQ5 Pro, Newtonian 200mm, Canon 350Da, QHY-5, QHY-6.
Подякували

Chepurny

  • Moderator
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4089
  • Подяк: 1762
Re: Rocket Lab: приватний космодром у Новій Зеландії
« Відповідь #62 : 04 Травня 2022, 00:50:42 »
. - .

Rocket Lab мріє стати другою компанією (після SpaceX), яка буде повторно використовувати першу ступінь ракети-носія.

https://spaceflightnow.com/2022/05/03/rocket-lab-briefly-catches-booster-in-mid-air-after-successful-launch/

Адаптований переклад:

Rocket Lab використала гелікоптер для захоплення першого ступеня відпрацьованої ракети-носія Electron і його парашута після запуску супутників з Нової Зеландії в понеділок, що стало значним кроком вперед для програми повторного використання ракет компанії. Через кілька секунд після захоплення гелікоптер скинув захоплену ступінь у воду.
Ракета влетіла в Тихий океан під парашутом, і рятувальний корабель витягнув ракету-носій з моря. Пітер Бек, генеральний директор Rocket Lab, сказав, що транспортний засіб перебуває в хорошому стані, і не виключається повторного використання ракети.
Гелікоптер повинен був доставити ракету на палубу рятувального корабля — або повернути її на берег — після того, як зловить ракету-носій у повітрі. Але пілот вирішив випустити ракету після того, як зіткнувся з «іншими характеристиками навантаження», ніж під час попередніх випробувань, повідомили в компанії.
Успішне захоплення ракети Electron в повітрі відбулося майже через три роки після того, як Rocket Lab оголосила про свій план повторного використання ракет.
Перш ніж використати гелікоптер, Rocket Lab виконала три експериментальні виловлювання ракет з Тихого океану. Ці опускання в воду під парашутами були експериментами, призначеними для збору даних про конструктивні навантаження та нагрівання, з якими стикається ступінь Електрон під час спуску.
Rocket Lab випробувала витяжний і головний парашут ракети, продемонструвала використання холодних газових двигунів для переорієнтації ракети в космосі та перевірила тепловий екран для захисту ракети-носія та його двигунів під час повторного входу в атмосферу.
Спеціалізований гелікоптер Sikorsky S-92 був оснащений для того, щоб зафіксувати однотонну розгінну ступінь з вуглецевого волокна, підвішену під парашутом приблизно в 170 милях (280 кілометрах) від узбережжя Нової Зеландії.
Уловлювання ракети-носія в повітрі запобігає його спусканню в океан, усуваючи ризик корозії обладнання або пошкодження від розбризкування в солоній воді, а також полегшує ремонтні роботи, необхідні для того, щоб ракета була придатною для повторного запуску.
Місія в понеділок розпочалася о 22:49 GMT з успішним стартом з приватного космодрому Rocket Lab.
Всі три ступені відпрацювали штатно, і вивели на орбіту групу міні-супутників.

Після розділення ступенів, розгінний ступінь дав імпульс своїм керуючим двигунам для польоту в хвостовій орієнтації. Бустер (прискорювач, тобто перша ступінь) при цьому досягнув максимальної швидкості 8300 кілометрів на годину, потім опір і тертя сповільнили ракету, а зовнішня температура піднялася до 2400 градусів за Цельсієм.
Потім витяжний і основний парашути розгорнулися, щоб уповільнити спуск прискорювача приблизно до 10 метрів на секунду. Рятувальний гелікоптер піднявся на висоту близько 2000 метрів, щоб зачепити парашут ракети за допомогою гака, розміщеного на кінці довгої стріли.
Двомоторний гелікоптер Sikorsky S-92 — це важкий апарат, який зазвичай використовується в нафтогазовій промисловості та пошуково-рятувальних операціях. Перш ніж примірятись до справжньої місії, пілоти вертольотів потренувалися ловити інертні прискорювачі в серії випробувань на падіння.
Хоча Rocket Lab не досягла всіх своїх цілей в понеділок, вся операція була експериментом. Бек сказав, що компанія спробує знову зловити прискорювач через кілька місяців.
«Повернути ракету з космосу і зловити її гелікоптером – це щось на кшталт надзвукового балету», – сказав Бек. «Величезна кількість факторів має узгоджуватися, і багато систем мають працювати разом бездоганно, тому я неймовірно пишаюся зірковими зусиллями нашої команди. Ми оцінимо етап і визначимо, які зміни ми можемо внести в систему та процедури для повторного польоту».
Rocket Lab має на меті стати другою компанією після SpaceX, яка досягне можливості багаторазового використання прискорювача, про що компанія оголосила в серпні 2019 року. Electron набагато менший за Falcon 9, він становить приблизно чверть висоти ракети SpaceX.
« Останнє редагування: 04 Травня 2022, 00:55:06 від Chepurny »
Записаний