Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
23 Листопада 2024, 19:06:24

Увійти

google


Автор Тема: Новини астрономії, астрофізики, космології  (Прочитано 78849 раз)

0 Користувачів і 2 Гостей дивляться цю тему.

Chepurny

  • Moderator
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4053
  • Подяк: 1736

Розміщуючи новини в даній темі, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

1. Публікуйте новини, які ви вважаєте цікавими та актуальними для любителів астрономії.
2. Посилання на джерела новин – обов’язкове (якщо є можливість, вказуйте також оригінальні першоджерела новин). При цитуванні надавайте посилання на текст, звідки взята цитата.
3. Уникайте задовгого «копі-пасту». Проте, дозволяється «копі-паст» (повний або частковий) з іншого надійного ресурсу, якщо розміщений там текст являється вашим власним твором або перекладом.
4. Уникайте створення постів, що мають лише посилання на джерело, хоча б дуже стислий переказ суті новини своїми словами – обов’язковий.
5. Уникайте новин з «жовтої преси» та з сайтів загальних новин. Користуйтесь спеціалізованими ресурсами, які ви вважаєте надійними.
6. Уникайте невичитаних автоматизованих перекладів.


« Останнє редагування: 10 Лютого 2019, 15:39:55 від Адмін »
Записаний
First message / Continue topic 

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #180 : 10 Жовтня 2019, 11:50:25 »
. - .

Вояджер зафіксував аномальний тиск на межі сонячної системи

https://www.sciencealert.com/scientists-measured-the-pressure-at-the-solar-system-s-edge-and-received-a-surprise

Астрономи NASA використали дані зондів Voyager для вимірювання руху частинок, що пульсують на самому краю нашої Сонячної системи, і виявили тиск у далеких прикордонних районах сонячної системи вище, ніж вони очікували.

Можливо, там є цілі популяції частинок, які ще не були враховані. А може, там просто трохи спекотніше, ніж хтось подумав. У дослідників є низка можливих пояснень, які слід вивчити в майбутньому.

Оскільки плазма у формі сонячного вітру виходить від нашого Сонця, вона утворює «міхур», який ми називаємо геліосферою. У чотирнадцяти мільярдах кілометрів від зірки цей вітер ефективно витікає з пари, оскільки заряджені частинки швидко сповільнюються до дозвукових швидкостей.

Край цього міхура, який називається геліосфера, - це зона, де щільність цих заряджених частинок падає, а магнітні поля слабкі.

За цією безладною межею стоїть тонка оболонка, яка називається геліопауза, де серпанок плазми, видутої Сонцем, просочується, підштовхуючись під тонкий вплив наших галактичних сусідів, коли наша зірка рухається через космос.

Під час цієї "паузи" тиск місцевого міжзоряного простору, що просувається, і виштовхування геліосфери повинне врівноважуватися. Однак точно знати, як це виглядає, завдання не з легких. На щастя, у нас трапляється два зонди, що проходять через ту частину Сонячної системи. Подивіться на зручну схему НАСА нижче, щоб побачити, як все це поєднується.

Voyager 1 знаходиться приблизно в 20 мільярдах кілометрів, фактично виходить у дику порожнечу, яку ми вважаємо міжзоряним простором. Його партнер, Voyager 2 , не відстає.

Немає прямого способу розповісти нам про тиск у космосі в цьому районі, але недавній спалах сонячної активності під назвою регіон глобальної об'єднаної взаємодії (GMIR) дав першочергову можливість це вирішити.

"Був дійсно унікальний термін цієї події, тому що ми побачили це відразу після того, як" Вояджер 1 "перейшов у місцевий міжзоряний простір", - кажуть астрономи.

"І хоча це перша подія, яку побачив Вояджер, є більше даних, які ми можемо продовжувати дивитись, щоб побачити, як зміниться геліосвіт і міжзоряний простір з часом".
З кожного набору спостережень дослідники підрахували тиск на кордоні приблизно 267 фемтопаскалів, що є абсолютно незначною часткою того типу атмосферного тиску, який ми відчуваємо тут, на Землі.

Це може бути відносно крихітне стискання, але дослідники були здивовані. "Додаючи деталі, відомі з попередніх досліджень, ми виявили, що наше нове значення все-таки більше, ніж те, що було виміряно досі".

Команда також змогла обчислити швидкість звукових хвиль -  314 кілометра в секунду. Або в тисячу разів швидше, ніж звук, який подорожує земною атмосферою.

Настав ще один сюрприз.  Проходження хвиль характерне очевидним падінням інтенсивності високошвидкісних частинок, званих космічними променями. Той факт, що кожен із зондів пережив це  двома різними способами, дає астрофізикам ще одну таємницю для розв’язання.

"Спроба зрозуміти, чому зміна космічних променів є різною всередині і зовні геліосфери, залишається відкритим питанням", - кажуть астрономи.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #181 : 28 Жовтня 2019, 13:49:29 »
. - .

Chandra сфотографував залишок наднової Тихо Браге
https://www.nasa.gov/image-feature/the-tycho-supernova-death-of-a-star

На початку листопада 1572 року в сузір'ї Кассіопеї спалахнула дуже яскрава зірка, якій там раніше не було. На піку її блиск був порівнянний з видимою зоряною величиною Юпітера. Зараз ця подія вважається одною з найважливіших в історії астрономії. Самим своєю появою ця зірка - і пізніше подібні події отримали назву «наднових» наочно спростувала аристотелевську догму про незмінність зоряного неба, внісши важливий внесок в революцію уявлень про Сонячну систему і Всесвіт.
Одне з перших зображень Нової Тихо Браге

У числі астрономів, які спостерігали наднову, був і датчанин Тихо Браге (Tycho Brahe). Він регулярно оцінював її блиск і визначив, що вона не рухається відносно інших зірок, як планета. А вимірявши паралакс об'єкта, астроном обчислив, що «нова зірка» знаходиться набагато далі за Місяць. Вчений неодноразово публікував результати своїх спостережень. Завдяки цьому наднову 1572 р часто називають його ім'ям.

Лише в XX столітті астрономи зуміли знайти на місці спалаху наднової Тихо туманність, яка складається з викинутої при вибуху зоряної речовини. Зараз ми знаємо, що ця наднова належала до типу Ia. Такі об'єкти спалахують в момент перевищення білим карликом межі Чандрасекара, що оцінюється в 1,4 маси Сонця. В даному випадку це відбулося за рахунок акреції (поглинання) білим карликом верхніх шарів зірки-компаньйона.

З моменту виявлення залишку наднової 1572 р астрономи неодноразово фотографували його з метою краще зрозуміти механізм таких спалахів і подальшого викиду речовини. Представлений знімок є одним з найбільш детальних зображень цього об'єкта. Він являє собою комбінацію даних у видимому діапазоні і результатів спостережень, виконаних рентгенівським телескопом Chandra.


Щоб краще підкреслити тривимірну природу туманності, вчені вибрали два вузьких діапазону енергій рентгенівського випромінювання, відповідних іонів кремнію, що наближається до Землі і віддаляється від нашої планети, після чого привласнили їм умовний червоний і синій колір. Інші кольори (жовтий, зелений, оранжевий, фіолетовий) відповідають іншим хімічним елементам і напрямками їх руху.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

angelsky

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4015
  • Подяк: 3609
  • "Астродес", Одеса
    • astrodes.com
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #182 : 28 Жовтня 2019, 21:43:15 »
. - .

Гигеи присвоят статус малой и скорее карликовой планеты, вместо обычного астероида.
https://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso1918/eso1918a.pdf
https://www.bbc.com/russian/news-50183894
Записаний
СЛАВА УКРАИНЕ!
Астрономія не понад усе.
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #183 : 12 Листопада 2019, 15:08:48 »
. - .

Телескоп Сhandra сфотографував процес утворення мегаскупчення галактик
https://chandra.harvard.edu/photo/2019/a1758/
Завдяки використанню знімків рентгенівського телескопа Chandra і даних інших обсерваторій астрономам вдалося отримати зображення грандіозного зіткнення, що відбувається на відстані 3 млрд світлових років від Чумацького Шляху. У ньому беруть участь відразу чотири галактичних скупчення. Маса кожного з них в сотні трильйонів разів перевищує масу Сонця.

Галактичні скупчення представляють собою одні з найбільших структур у Всесвіті. Вони складаються з сотень і навіть тисяч гравітаційно пов'язаних галактик, оточених хмарами гарячого газу і містять велику кількість темної матерії. В процесі еволюції скупчення іноді стикаються, формуючи ще більші надскупчення.

Майбутня мегаструктура, процес народження якої сфотографував Chandra, відома під позначенням Abell 1758. Вона складається з двох пар скупчень, що рухаються назустріч один одному. У північному (верхньому) «дуеті» центри кластерів вже одного разу пройшли повз один одного. Зараз вони віддаляються, але незабаром під дією сили всесвітнього тяжіння розгорнуться і знову рушать назустріч одна одній. Кластери в південній парі зближуються вперше. У майбутньому всі чотири скупчення утворюють єдину структуру, яка стане одним з найбільших об'єктів Всесвіту.

На опублікованому зображенні  на дані телескопа Chandra (білий і блакитний умовні кольори) накладено на знімок неба, зроблений в оптичному діапазоні. Фотографія демонструє ударну хвилю, яка утворилася в гарячому газі, навколишньому північну пару. Завдяки їй астрономи зуміли визначити, що швидкість руху її компонентів один щодо одного становить від 830 до 1390 км / c.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

mpyat2

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1654
  • Подяк: 1596
  • Nothing lasts forever but the earth and sky.
    • Above us only sky
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #184 : 21 Листопада 2019, 17:19:28 »
. - .

Хоч в оригіналі і написано "sugars", коректніше було б переводити як "сахариди" (вуглеводи)
Записаний
EQ5+EQDrive; SW 15075 | PMAK (AAVSO). 134 new variables discovered; 19 revisions/submissions of known objects.

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #185 : 25 Листопада 2019, 13:54:51 »
. - .

Вчені з НАСА підтвердили викиди водяної пари з поверхні Європи.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-scientists-confirm-water-vapor-on-europa
На даний момент Європа вважається одним з найперспективніших місць для пошуку позаземного життя в Сонячній системі. Всі наявні дані говорять про те, що під багатокілометровою крижаною товщею цього супутника Юпітера ховається величезний океан рідкої води.

За останні роки астрономи кілька разів реєстрували водяну пару над поверхнею цього сопутника. Згідно з однією з версій, це результати діяльності гейзерів, що викидають воду прямо з підповерхневого океану. А це означає, що міжпланетний апарат може пролетіти через подібний викид і безпосередньо дослідити склад цього океану без висадки на поверхню місяця спеціальних зондів. Щось подібне вже робив апарат Cassini під час візитів до супутника Сатурна Енцелада.
18 листопада в журналі Nature Astronomy були опубліковані результати дослідження, які повинні додати оптимізму конструкторам апаратів, створюваних для відправки до Європи в наступному десятилітті. Протягом 17 ночей команда американських астрономів спостерігала цей супутник за допомогою телескопів Keck I і II (обсерваторія Мауна Кеа, Гавайські острови). Під час однієї з сесій їм вдалося вловити характерний інфрачервоний сигнал. Він виникає, коли водяна пара піддається впливу сонячного світла.

За словами дослідників, це перша пряма ідентифікація викиду водяної пари на Європі. Виконані ними розрахунки показали, що його потужність склала 2360 кг води в секунду. У той же час, на відміну від Енцелада з його постійно діючими гейзерами, такі події на цьому галілейському супутнику відбуваються досить рідко, що пояснює, чому вони не були виявлені раніше.

Що стосується джерела пару, то, крім версії з гейзерами, безпосередньо пов'язаними з поверхневим океаном, у астрономів є і кілька альтернативних ідей. Можливо, він надходить з дрібних резервуарів талої води, розташованих недалеко від поверхні Європи. Також не виключено, що заряджені частинки, що містяться в потужних радіаційних поясах Юпітера, просто «зривають» молекули води з крижаного «панцира» супутника. Втім, нещодавно проведені розрахунки свідчать проти подібного механізму.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #186 : 25 Листопада 2019, 14:11:42 »
. - .

Одночасне злиття гігантських галактик
https://phys.org/news/2019-11-simultaneous-merging-giant-galaxies.html

Міжнародна дослідницька група на чолі з вченими з Геттінген та Потсдам вперше довели, що галактика NGC 6240 містить три надмасивні чорні діри. Унікальні спостереження показують чорні діри, близькі одна до одної в ядрі галактики. Дослідження вказує на одночасне злиття процесів під час утворення найбільших галактик у Всесвіті.

Масивні галактики, як Чумацький Шлях, як правило, складаються з сотень мільярдів зірок і розміщують у своїх центрах чорну діру масою від кількох мільйонів до кількох сотень мільйонів сонячних мас. Галактика, відома як NGC 6240, відома як неправильна через свою особливу форму. Дотепер астрономи припускали, що вона утворилася в результаті зіткнення двох менших галактик і тому містить у своєму ядрі дві чорні діри . Ці галактичні предки рухалися назустріч один одному зі швидкістю в кілька сотень км / с і досі перебувають у процесі злиття. Система галактик, яка знаходиться на відстані 300 мільйонів світлових років від нас була детально вивчена на всіх довжинах хвиль і до цих пір розглядалася як прототип взаємодії галактик.
Кожна з трьох галактик має масу понад 90 мільйонів сонць. Вони розташовані в області простору менше 3000 світлових років, тобто менше ніж у одну соту від загального розміру галактики. "Дотепер такої концентрації трьох надмасивних чорних дір ніколи не було виявлено у Всесвіті", - додає доктор Петер Вайльбахер з Інституту астрофізики Лейбніца Потсдам. "Цей випадок свідчить про одночасний процес злиття трьох галактик разом з їх центральними чорними дірами".

Відкриття цієї потрійної системи має принципове значення для розуміння еволюції галактик у часі. До цих пір не вдалося пояснити, як найбільші і наймасовіші галактики , про які ми знаємо з нашого космічного середовища в "теперішній час", формувалися саме завдяки нормальній взаємодії галактик і процесам злиття протягом попередніх 14 мільярдів років, тобто вік нашого Всесвіту. "Якщо ж відбувалися одночасні процеси злиття декількох галактик, то найбільші галактики з їх центральними надмасивними чорними дірами могли розвиватися набагато швидше", - резюмує Пітер Вайльбахер. "Наші спостереження слугують першою ознакою цього сценарію".

Вчені припускають, що спостережуване, неминуче злиття надмасивних чорних дір за кілька мільйонів років також породить дуже сильні гравітаційні хвилі, які можна буде зареєструвати.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #187 : 10 Грудня 2019, 16:46:47 »
. - .

Зоряний попіл для нас
https://phys.org/news/2019-12-stardust-red-giants.html
Деякі з будівельних матеріалів Землі були зоряним пилом з червоних гігантів, встановили дослідники ETH Zurich. Вони також пояснили, чому на Землі міститься більше цього зоряного пилу, ніж на астероїдах чи  Марсі, які знаходяться далі від сонця.

Завдяки надзвичайно точним методам вимірювання, вчені тепер можуть виявити зоряний пил, який був присутній при народженні нашої Сонячної системи. Вони вивчають конкретні хімічні елементи і вимірюють велику кількість різних ізотопів даного елемента, які мають однакову кількість протонів у своїх ядрах, але різняться за кількістю нейтронів.

"Змінні пропорції цих ізотопів діють як відбиток пальців", . "Stardust" має насправді надзвичайні, унікальні відбитки пальців - і тому, що він був розподілений нерівномірно через протопланетний диск, кожна планета і кожен астероїд отримали свій відбиток пальців, коли він формувався".

Вивчення паладію в метеоритах

За останні 10 років дослідники, що вивчають зразки гірських порід із Землі та метеоритів, змогли продемонструвати ці так звані ізотопні аномалії у все більше  елементів. вони розглядали метеорити, які спочатку були частиною астероїдних ядер, зруйнованих давно, з акцентом на елементі Паладій.

Інші команди вже досліджували сусідні елементи в періодичній таблиці , такі як молібден та рутеній, тому команда Шенбахлера могла передбачити, що покажуть їх результати з паладію. Але їх лабораторні вимірювання не підтвердили прогнози. "Метеорити містили набагато менші аномалії паладію, ніж очікувалося", - каже Маттіас Ек, який проводив вимірювання ізотопів під час докторських досліджень в ETH.

Тепер дослідники придумали нову модель для пояснення цих результатів. Вони стверджують, що зоряний пил складався в основному з матеріалу, який вироблявся в червоних гігантських зірках. Це старі зірки, які розширюються, оскільки вони вичерпали паливо в своїй основі. Наше сонце теж стане червоним гігантом через 4 або 5 мільярдів років.

У цих зірках важкі елементи, такі як молібден та паладій, були отримані завдяки тому, що називається повільним захопленням нейтронів. "Паладій є дещо більш летючим, ніж інші вимірювані елементи. Внаслідок цього навколо цих зірок менше конденсується в пил, і тому в метеоритах, які ми вивчали, менше паладію зі зоряного пилу".

Дослідники ETH також мають правдоподібне пояснення для ще однієї головоломки зоряного пилу: чим більша кількість матеріалу червоних гігантів на Землі порівняно з Марсом чи Вестою чи іншими астероїдами далі у Сонячній системі. У цій зовнішній області спостерігалося скупчення матеріалу від вибухів наднової.

"Коли планети утворилися, температура ближче до сонця була дуже високою". Це призвело до випаровування нестійких пилових зерен, наприклад, з крижаною скоринкою. Міжзоряний матеріал містив більше такого роду пилу , який був зруйнований близько до сонця, в той час як StarDust з червоних гігантів був менш схильний до руйнування і , отже , зосереджений там. Можливо, що пил, що утворюється при вибухах наднової, також випаровується легше, оскільки він дещо менший. "Це дозволяє нам пояснити, чому на Землі найбільше збагачення зоряного пилу червоними гігантськими зірками порівняно з іншими тілами Сонячної системи", - говорить Шенбахлер.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

Игорь Александрович

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 785
  • Подяк: 302
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #188 : 13 Грудня 2019, 17:17:06 »
. - .

Ми всі і все що нас оточує це і є зоряний пил який утворився в ядрах перших зірок.  ;)
Як сказав хтось розумний - ©" Ми, людство - це лише один з безлічі способів всесвіту пізнавати самого себе."
Записаний
Атомы = Вселенные

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #189 : 23 Грудня 2019, 16:04:29 »
. - .

Зоря Бетельгейзе демонструє рекордне падіння блиску за весь час спостережень
https://www.iflscience.com/space/betelgeuse-is-fainting-but-its-not-about-to-explode-probably
Одна з особливостей Бетельгейзе полягає в змінність її видимого блиску - він змінюється в діапазоні від 0,0 до 1,3 зоряної величини. У жовтні 2019 р зірка знову почала тьмяніти. Однак це падіння величини виявилося не таким, як в попередніх циклах. До кінця грудня блиск світила знизився до 1,5 зоряної величини - найменшого значення за весь час сучасних спостережень. На даний момент в астрономів нема єдиної думки з приводу того, з чим пов'язаний цей феномен.
Зараз ми знаємо, що Бетельгейзе вже зійшла з головної послідовності і перетворилася в червоного надгіганта. За різними оцінками, її діаметр становить від 700 до 1400 діаметрів Сонця. Це означає, що якщо помістити цю зірку в центр Сонячної системи, то при мінімальному розмірі вона «поглинула» б орбіту Марса, а при максимальній - досягла б орбіти Юпітера.

Особлива увага до Бетельгейзе пояснюється тим, що вона знаходиться «при смерті». В майбутньому світило коллапсує і перетвориться на наднову. З урахуванням відносно невеликої відстані це зробить зірку третім по яскравості об'єктом на земній небі (після Сонця і Місяця). Спалах наднової можна буде побачити навіть вдень. Тому немає нічого дивного в тому, що будь-які новини про незвичну поведінку Бетельгейзе викликають підвищений інтерес з боку як наукової спільноти, так і преси.

Втім, більшість астрономів вважає, що колапс навряд чи станеться в найближчому майбутньому. Дані про вік зірки і результати комп'ютерного моделювання показують, що у Бетельгейзе в запасі є ще кілька сотень тисяч років. Однак, як показує історія, часом теоретичні моделі можуть помилятися ...
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #190 : 09 Січня 2020, 14:01:05 »
. - .

Міжнародна команда астрономів, виявила найбільш віддалену групу ранніх галактик: тріо галактик датується часом, коли Всесвіту було всього 680 мільйонів років, або менше ніж 5% від його теперішнього віку в 13,8 мільярдів років.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/astronomers-spot-distant-galaxy-group-driving-ancient-cosmic-makeover


EGS77 - перша галактична група, яку ми "піймали" через розсіювання цього космічного туману", - заявили астрономи.

У NASA пояснили, що науці відомі більш віддалені окремі галактики, але EGS77 - найбільш віддалена на сьогодні група галактик з конкретними довжинами хвиль ультрафіолетового світла, виявленими шляхом реонізації.

"У своїй першій фазі Всесвіт був плазмою частинок, які світилися: електронів, протонів, атомних ядер та світла. Атоми ще не існували. Всесвіт перебував в іонізованому стані, подібному до газу всередині неонової лампи або флуоресцентної трубки. Після розширення і охолодження Всесвіту протягом приблизно 380 тисяч років електрони і протони об'єдналися в перші атоми - більше 90% з них становив водень.

Сотні мільйонів років потому цей газ утворив перші зірки та галактики. Але сама присутність цього рясного газу створює проблеми для виявлення галактик у ранньому Всесвіті: його атоми легко поглинають і швидко випромінюють далеке ультрафіолетове світло, відоме як альфа-випромінювання Lyman, яке має довжину хвилі 121,6 нанометрів", - йдеться у повідомленні.

Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #191 : 14 Січня 2020, 09:56:02 »
. - .

Відкрито перший астероїд, що рухається в середині орбіти Венери.
https://www.virtualtelescope.eu/2020/01/09/2020-av2-the-first-intervenusian-asteroid-ever-discovered-an-mage-08-jan-2020/
https://phys.org/news/2020-01-virtual-telescope-av2-asteroid-orbit.html
Джанлука Масі, астрофізик, який працює над заснованим ним проектом «Віртуальний телескоп», оголосив про підтвердження АВ2 2020 - першого астероїда, що рухається повністю в межах орбіти Венери. Астероїд вперше був помічений командою програми Паломар 4 січня цього року. Команда Центру малих планет, яка тимчасово назвала його ZTF09k5, публічно опублікувала про відкриття.

Заінтригований знахідкою, Масі поставив перед собою завдання підтвердити її, оскільки попередня орбіта вказувала, що астероїд ніколи не виходив за орбіту Венери. Дочекавшись ясного неба , Масі запланував час на телескопі в Чеккано, Італія - ​​учаснику проекта "Віртуальний телескоп". Він зміг запрограмувати дистанційне управління на телескопі під назвою "Елена", що дозволило йому використовувати телескоп через Інтернет протягом 30 хвилин.

Масі зазначає, що процес фотографування астероїда був важким, оскільки він був низько на небі, а небо було не дуже темне через повний місяць.

Незважаючи на труднощі, йому вдалося зафіксувати кілька зображень астероїда, які об'єднали для обліку руху об'єкта. Як тільки вони мав в руках готову фотографію, відправили її до Центру малих планет. Через кілька годин підтвердження було розміщено в циркулярі Центру малих планет з його новою назвою: 2020 AV2.  Масі та команда Центру малих планет також підтвердили, що орбіта AV2 2020 року повністю знаходилася в орбіті Венери - єдиний відомий такий астероїд. Він зазначає, що він також має найменшу відому відстань афелію в Сонячній системі, крім Меркурія.
« Останнє редагування: 14 Січня 2020, 10:28:18 від SIDEROCRATOR »
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #192 : 25 Січня 2020, 09:28:56 »
. - .

Міжнародна група астрономів виявила велику кількість кисню в атмосфері однієї з найстаріших і бідних елементами зірок – «примітивної зірки» J0815 + 4729. Це відкриття показує, як кисень і інші важливі речовини виникали на початку історії Всесвіту.
https://phys.org/news/2020-01-astronomers-large-amounts-oxygen-ancient.html

Кисень – третій за поширеністю елемент у Всесвіті після водню і гелію. Він необхідний для всіх форм життя на Землі, крім того, це основний компонент земної кори.

Але в ранньому Всесвіті кисню не існувало. Він створюється в результаті реакцій ядерного синтезу, які відбуваються глибоко всередині найбільш масивних зірок, чия маса в 10 або більше разів перевищує сонячну.

Зірка J0815 + 4729 знаходиться в п’яти тисячах світлових років від сузір’я Рисі. Космічні об’єкти такого типу називають гало-зірками. Це пов’язано з їх сферичним розподілом навколо Чумацького шляху, тоді як молодші зірки, в тому числі Сонце, утворюють плоский диск.

В ході досліджень вчені намагалися виміряти 16 хімічних сполук в атмосфері зірки.
«Примітивний склад зірки вказує на те, що вона була сформована протягом перших сотень мільйонів років після Великого вибуху, можливо, з матеріалу, викинутого з перших наднових Чумацького Шляху», – зазначили автори наукової роботи.

Дані свідчать, що зірка містить відносно великі кількості вуглецю, азоту і кисню – приблизно 10, 8 і 3% відповідно від кількості, виміряної на Сонці. Інші елементи, такі як кальцій і залізо, не перевищують однієї мільйонної в порівнянні з Сонцем.

Вчені пояснили, що присутність кисню в найстаріших зірках почали досліджувати ще 30 років тому. Результати показали, що цей елемент виготовлявся у величезних кількостях в перших поколіннях наднових. Але до останнього часу астрономи ніколи не бачили настільки багате киснем древнє світило.

Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #193 : 29 Січня 2020, 14:35:42 »
. - .

 В метеоритах знайдено речовину старішу за Сонячну систему - Досолярні зерна Карбідів Кремнію та алюмінію віком до 7 млрд років 

https://phys.org/news/2020-01-meteorite-oldest-material-earth-billion-year-old.html
https://phys.org/news/2020-01-curious-curiouser-meteorite-chunk-unexpected.html

O. Pravdivtseva et al, Evidence of presolar SiC in the Allende Curious Marie calcium–aluminium-rich inclusion, Nature Astronomy (2020).
DOI:10.1038/s41550-019-1000-z

Philipp R. Heck el al., "Lifetimes of interstellar dust from cosmic ray exposure ages of presolar silicon carbide," PNAS (2019). www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1904573117

Досолярні зерна - крихітні шматочки твердого міжзоряного матеріалу, сформованого до народження Сонця - іноді зустрічаються у примітивних метеоритах, які надають безцінне уявлення про досонячну хронологію нашої галактики.

Це найдавніші тверді матеріали, що коли-небудь вдавалося знайти, і вони розповідають нам про те, як у нашій галактиці утворилися зірки.Але новий аналіз виявляє докази досолярних зерен у тих метеоритах, де їх не очікували знайти.
Ці шматочки зоряного пилу потрапили в склад метеоритів, де вони залишалися незмінними протягом мільярдів років, роблячи їх капсулами часу до утворення Сонячної системи.

Досолярні зерна важко виділити. Вони рідкісні, зустрічаються лише у приблизно п'яти відсотків метеоритів, які впали на Землю. Але нещодавно вченим таки вдалося дослідити зерна взяті в зразках метеорита Мерчісона, що впав в Австралії, та метеорита Альєнде.

Це починається з подрібнення фрагментів метеориту до пороху Після того, як всі шматочки відокремлюються, це своєрідна паста, і вона пахне гнилим арахісовим маслом. Потім цю «гнилу-арахісово-масляно-метеоритову пасту» розчиняли кислотою, доки не залишалися лише досолярні зерна.

Як тільки виділили досолярні зерна, дослідники з'ясували, з яких типів зірок вони потрапили та скільки їм років.
Вчені використовували дані мас-спектрометрів та результати ізотопного аналізу Неону Ne-21. Як результат було виявлено зерна досолярного карбіду кремнію (SiC) та карбіду алюмінію AlC. Той факт, що SiC присутній у вогнетривких включеннях, говорить нам про навколишнє середовище в сонячній туманності при конденсації перших твердих матеріалів.
Датування часточок засновані на ізотопах Ne, що утворюються галактичними космічними променями. Аналіз показав, що деякі з досолярних зерен у  зразках були найдавнішими за коли-небудь виявлені -  більшість зерен  мали вік від 4,6 до 4,9 мільярда років, а деякі зерна були ще старшими - понад 5,5 мільярдів років. для порівняння нашому Сонцю 4,6 мільярда років, а Землі 4,5 мільярда.
 До цього часу було загальноприйнято вважати, що карбіди CAI утворювались близько до Сонця при температурі понад 1500 К, де досолярні зерна не могли вижити, а потім переносилися до інших регіонів туманності, де відбувалося утворення планетезималей. тепер нові дослідження дозволять переглянути це твердження.


Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #194 : 29 Січня 2020, 19:53:42 »
. - .

Телескоп Spitzer припинив роботу.
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7580

28 січня 2020 р інфрачервоний телескоп Spitzer передав на Землю останній пакет наукових даних. Після цього контролери приступили до поступового відключення всіх систем космічного апарату. 31 січня його місія буде офіційно завершена.

Spitzer відправився в космос в 2003 р Він став останньою з чотирьох «Великих обсерваторій» NASA. Так назвали четвірку найбільш досконалих на той момент позаатмосферних астрономічних інструментів, які повинні були революціонізувати наші уявлення про Всесвіт. Хронологічно першим - ще в 1990 р - був запущений телескоп Hubble, через рік за ним пішла гамма-обсерваторія Compton,яка припинила роботу на рубежі тисячоліть, а в 1999 р почав спостереження рентгенівський телескоп Chandra, що функціонує досі.

Після запуску Spitzer був виведений на геліоцентричну орбіту, рухаючись по якій, він поступово віддалявся від Землі. Встановлені на його борту інструменти дозволяли йому здійснювати спостереження в діапазоні довжин хвиль від 3,6 до 160 мкм. Номінальний термін експлуатації телескопа становив 2,5 року, але як це часто буває, він набагато перевершив цей показник.

За більш ніж 16 років роботи Spitzer зібрав безліч даних і дозволив зробити ряд важливих відкриттів. Він шукав галактики на краю видимого Всесвіту, допоміг вченим заглянути всередину регіонів активного зореутворення і краще розібратися в структурі Чумацького Шляху. Телескоп використовувався і для вивчення об'єктів Сонячної системи - зокрема, для спостережень комет і астероїдів. Також він зміг відкрити невідоме раніше зовнішнє кільце Сатурна. Не можна не згадати і про неоціненний внесок цього інструменту в вивчення екзопланет: саме з його допомогою вдалося отримати перше в історії пряме зображення екзопланети-супутника іншої зірки.

На жаль, ніяка техніка не може працювати вічно. До 2009 р Spitzer вичерпав запас хладоагенту, що використовувався для охолодження головного дзеркала і приймачів випромінювання, що означало завершення його основної місії. Однак апарат залишався досить холодним, щоб встановлена ​​на його борту камера IRAC зберегла можливість вести зйомку в діапазонах 3,6 і 4,5 мкм. В результаті NASA прийняла рішення продовжити місію.

Спочатку передбачалося, що обсерваторія буде продовжувати працювати аж до введення в експлуатацію телескопа JWST (James Webb Space Telescope). Однак після перенесення його запуску з 2018 на 2021 р стало зрозуміло, що цього не станеться. Як вже говорилося, Spitzer поступово віддаляється від нашої планети, тому з кожним роком інженерам доводилося все сильніше повертати апарат в її напрямку, щоб ефективно приймати зібраним їм дані. Це призводило до зниження освітленості його сонячних батарей, що, в свою чергу, обмежувало тривалість сеансів зв'язку. Якщо відразу після запуску інфрачервоний телескоп міг передавати інформацію практично в цілодобовому режимі, то до кінця 2019 року цей показник скоротився до 2,5 годин в день. До того ж із збільшенням відстані до Землі поступово падала швидкість передачі даних.

За підрахунками фахівців, експлуатація обсерваторії Spitzer могла б тривати до листопада 2020 г. Однак керівництво NASA прийняло рішення не тягнути до останнього, вважаючи, що вартість підтримки роботи телескопа вже перевищила його наукову віддачу. Після відключення космічний апарат залишиться дрейфувати по геліоцентричній орбіті. Можливо, в майбутньому його вдасться «підібрати» і доставити на Землю, де він займе гідне місце в музеї історії астрономії.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #195 : 30 Січня 2020, 10:12:54 »
. - .

Астрономи зі США вперше зробили найбільш детальні фото поверхні Сонця

https://phys.org/news/2020-01-nsf-solar-telescope-images-sun.html

Щойно опубліковані перші знімки сонячного телескопа Національного наукового фонду Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) Перші зображення цього телескопа показують об'єкти розміром до 30 кілометрів. Вивчення цих знімків може дати важливі деталі для вчених. Активність на сонці, відома як космічна погода, може впливати на системи Землі. Магнітні виверження на сонці можуть впливати на повітряні подорожі, порушувати супутниковий зв’язок та знищувати електромережі, спричиняючи тривалі відключення та вимикаючи такі технології, як GPS.

Для досягнення цілі цей телескоп потребував нових важливих підходів до його будівництва та техніки. Побудований Національною сонячною обсерваторією NSF та керований AURA, сонячний телескоп Inouye має 13-футове (4-метрове) дзеркало - найбільше в світі для сонячного телескопа.

На перших знімках із сонячного телескопа Inouye від NSF зображено крупні деталі поверхні Сонця, що може дати важливу деталь для вчених. На зображенні показано візерунок бурхливої ​​"киплячої" плазми, що охоплює все Сонце. Клітинні структури - кожна розміром з Техас - є ознакою рухів, які транспортують тепло зсередини Сонця на його поверхню. Ця гаряча сонячна плазма піднімається в яскравих центрах "клітин", остигає і потім опускається нижче поверхні в темні смуги в процесі, відомому як конвекція.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

kervran

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 58
  • Подяк: 18
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #196 : 30 Січня 2020, 10:31:33 »
. - .

Вражає! Сонячний "целюліт" крупним планом). Дайош фото плям !
Записаний

slava3500

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 5503
  • Подяк: 1862
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #197 : 30 Січня 2020, 18:12:08 »
. - .

А вот это же изображение, только в динамике



« Останнє редагування: 30 Січня 2020, 18:28:58 від slava3500 »
Записаний
5656 дип-скай объектов, 101 комета(!!), из них уже 9(!) -в двух появлениях и почти 12 000 визуальных оценок переменных звезд.
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #198 : 09 Лютого 2020, 09:28:20 »
. - .

Астрономи виявили галактику з двома ядрами
https://arxiv.org/abs/2001.05601
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/isu-arr020520.php

Астрономи з Університету штату Айова заявили про те, що у невеликої галактики Кокон (NGC 4490), яка знаходиться в сузір'ї Гончих Псів, не одне, а відразу два ядра. Сталося це через те, що вона була утворена злиттям двох стародавніх галактик.

Галактика взаємодіє зі своєю дрібною сусідкою, перетягуючи її речовину. Це призводить до того, що в галактиці Кокон надзвичайно активно з'являються нові зірки.

Раніше одне ядро галактики спостерігали оптичними, а інше – інфрачервоними і радіотелескопами. Вони приблизно однакові за розмірами, яскравістю і масами, тому астрономи не помічали, що насправді це два різних ядра. Побачити та розпізнати обидва вдалося тільки зараз.

Певно, в минулому галактика Кокон злилася з іншою галактикою приблизно рівної величини. Зараз злиття вже майже завершилося і два галактичного центри підійшли дуже близько один до одного.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

slava3500

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 5503
  • Подяк: 1862
Re: Новини астрономії, астрофізики, космології
« Відповідь #199 : 09 Лютого 2020, 16:06:32 »
. - .

Так я ж про це писав ще 6 лютого http://www.astroclub.kiev.ua/forum/index.php?topic=44867.40
Відповідь # 43
Записаний
5656 дип-скай объектов, 101 комета(!!), из них уже 9(!) -в двух появлениях и почти 12 000 визуальных оценок переменных звезд.