Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
26 Листопада 2024, 17:03:51

Увійти

google


Автор Тема: Два в одному або Великий астрономічний день  (Прочитано 448 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Владимир 1

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 118
  • Подяк: 18

         Вражаючі небесні явища за участю яскравих світил, які надовго залишаються у пам’яті численних очевидців, – події достатньо рідкісні. Вони відбуваються не лише не кожного місяця, а й навіть не кожного року. Часто на заваді їхньої видимості стають несприятливі погодні умови, та й не всі такі явища можна передбачити заздалегідь, що також зменшує кількість їхніх потенційних спостерігачів. Щоправда, останнє застереження не стосується двох подій, які, за цікавим збігом обставин, припадають на одну й ту ж дату 27 липня. Вони відбудуться неодмінно, і вже завдяки їм 2018-ий увійде в число найвидатніших у астрономічному сенсі років навіть у масштабі століття.
         Одночасно з початком липня розпочнеться найсприятливіший двомісячний період видимості планети Марс, котра стане найяскравішим нічним зореподібним світилом небосхилу, додаючи своїм магічним вогненним блиском чарівності та романтичності теплим літнім ночам. Такою яскравою, як нині, Червона планета буває лише тоді, коли, проходячи найближчу до Сонця ділянку своєї помітно еліптичної орбіти, опиняється з точки зору земного спостерігача у діаметрально протилежній денному світилу області небесної сфери, тобто перебуває у протистоянні із Сонцем. Подібні протистояння, при яких просторова відстань до Марса стає близькою до мінімально можливої (меншою 60-ти мільйонів кілометрів, що у два з половиною рази менше віддалі від Землі до Сонця), умовно називають великими. У нашу епоху вони бувають у період із 12 липня по 5 жовтня і, як правило, повторюються через 15 чи навіть 17 років. Щоправда, дуже рідко великими можуть виявитись і два послідовні протистояння Червоної планети – у поточному столітті така ситуація трапиться у 2065-му та 2067 роках. Цьогоріч велике протистояння настане 27 липня, а просторова відстань до Марса буде найменшою 31 липня. Тож остання десятиденка місяця – найоптимальніший час для його спостережень, коли він матиме максимальний блиск і перебуватиме низько над південним обрієм усю темну частину доби.
        Цікаво зауважити, що умови видимості Червоної планети та її шлях зоряним небом із великою точністю, до шести діб, повторюються через 79 років. Практично такими ж, як нині, вони були у 1939 році – тоді велике протистояння настало 23 липня.
        Вечір 27 липня за умови відсутності хмарності подарує наступне непересічне видовище – найбільшої у поточному столітті тривалості повне місячне затемнення, обставини видимості якого з території України будуть винятково сприятливими. Наш природний супутник почне занурюватися лівим краєм у тінь Землі о 21 год. 24 хв., тобто незабаром після своєї появи над південно-східною ділянкою горизонту (для Києва – через 45 хвилин) і незадовго після заходу Сонця. Повне затемнення розпочнеться о 22 год. 30 хв. і триватиме впродовж близьких до максимально можливих 1 години 43 хвилин. Відповідно, залишатиме Місяць тінь нашої планети після опівночі – від 0 год. 13 хв. до 1 год. 19 хв. Увесь цей час неподалік нього, дещо південніше (нижче), сяятиме неймовірної яскравості жовтогарячий Марс, додаючи чудовій небесній виставі екзотичності та мальовничості.
        Як і кожного разу при спостереженні місячних затемнень, слід звернути увагу на форму та колір межі земної тіні при її проектуванні на диск Місяця. Зазичай вона нечітка, «розмита», що є наслідком заломлення сонячних променів атмосферою нашої планети. З цієї ж причини під час повного затемнення місячний диск залишається видимим, хоча його яскравість і забарвлення від явища до явища можуть змінюватись у доволі широких межах. Оскільки цього разу наш супутник перетне центральну зону земної тіні, то поблизу моменту найбільшої фази затемнення, котра настане о 23 год. 21 хв., місячний диск, найімовірніше, буде дуже темним. Надто цікаво буде зауважити найтемніший центр тіні нашої планети, видимий у середині явища на тлі південної половини диска Місяця. Також під час повного затемнення варто звернути увагу на зміну вигляду небозводу в цілому. На ньому з’являться навіть слабкі зорі, стане видимою велична Небесна Дорога – Чумацький Шлях…

Повна версія статті в Інтернеті: http://silskivisti.kiev.ua/19597/Month.php?n=39385
« Останнє редагування: 17 Липня 2018, 19:50:54 від Владимир 1 »
Записаний
Подякували