Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
22 Листопада 2024, 03:03:48

Увійти

google


Автор Тема: Саморобний низькопрофільний 2" фокусер Крейфорда (без верстатного парку!).  (Прочитано 216 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

angelsky

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4015
  • Подяк: 3609
  • "Астродес", Одеса
    • astrodes.com

Ще до початку війни з московитами, у мене зародився проект зробити фокусер, при цьому не вдаючись до серйозних верстатів, яких, як правило, немає в аматорів. Приводом виготовлення фокусера стала необхідність у заміні для труби переносного рефлектора N 114/450 StarBlast 4,5 OTA . Її рідний пластиковий 1,25" ні в які ворота не ліз. Шатався, навіть від невеликого зусилля.
Головною концепцією було:
1 – можливість повторення
2- мінімум верстатного парку.
Основою всіх робіт - свердлильний верстат. Шуруповерт став у пригоді для виготовлення отвору більшого діаметра в трубі телескопа. Зовсім від допомоги мені, звичайно, не довелося відмовлятися. Попросив токаря зняти бортик внизу, щоб рухлива трубка 2" наскрізь була. Теоретично це можна було зробити і самому, за допомогою абразивних насадок + шуроповерт. Також довго вмовляв зробити на фрезерному «лиску» на трубці, якою притискається вал. Але як мені це погано... зробили (верстати не розраховані на такі тонкі речі). Можна, напевно, було й самому, в ручну. Щоправда потрібна пристосу, для такої операції. Все інше робив сам, свердлив, різав, нарізав різьблення. Через війну – руки опускалися постійно і не стояли. Багато разів пробував, але все ніяк. Але ось, нарешті домучив. Ну майже) Основою рухомої трубки стала китайська 2" для Шмідт Касерена. https://vi.aliexpress.com/item/4000278534767.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.239.1c5d1802SefKD0&gatewayAdapt=glo2vnm
 товщина стінок труби 4мм, що цілком прийнятна. Сам же фокусер був зроблений зі склотекстоліту, товщиною 3см (але за фактом 28мм) з розмірами 87*87мм. Так само купив: 4 підшипники із зовнішнім діаметром 10 мм, внутрішнім 3мм. І 2 підшипники із зовнішнім діаметром 10 мм, внутрішнім 4мм. Для валу із нержавіючої сталі. Пруток якого я теж купив. Довелося купувати та інструменти. Свердла. Коронку-свердло (D-65мм) , за допомогою якого просвердлив отвір для ходу труби в текстоліті. Ще знадобилося холодне зварювання для виготовлення напливів до труби. Послідовність була така: Вирізав шматок текстоліту, зробив отвори в центрі та 4 на краях для кріплення до труби. Потім зробив наскрізь уздовж текстолітової пластини, отвір для валу (складно але вийшло). Потім зробив із 5мм алюмінію накладки – тримачі підшипників валу. Закріпив їх, а потім розширив з 4мм, до 4.5-5мм щоб вільно обертався вал. Потім зробив отвір (D-8мм) для притиску з фторопластовим поршнем. Сам поршень виготовлений стрижневого фторопласту, купленого на базарі. Потім зробив із старого радіо радіатора дві алюмінієві пластини, які прикріплені з обох боків текстоліту, вздовж труби. Вони несуть функцію упорів для фіксації фокусера до труби. Бортики підпиляні під кутом напилком, щоб був найбільший зіткнення з трубою телескопа. Наступний етап виготовлення поетапного кріплення підшипників з профілів-куточків, висвердлювання пазів у текстоліті. І поетапне кріплення елементів. З можливістю регулювання перекосів. Зрештою все село дуже точно, незважаючи на «колгоспний» вигляд. Це була єдина можливість виготовити у кустарних умовах. Як можна з більшим припасуванням. Потім складання, приміряння і так кілька разів. Вирізка більшого отвору в трубі, кріплення до труби. І останній етап виготовлення із «холодного зварювання» напливів. Попередньо підклав тонкий кальку-конденсаторний папір, щоб зварювання не пристало до труби, а лише фокусера. Потім знову розбирання, легке фарбування. Довелося на кінцевому етапі виготовити гальмо. Виявилося, що без нього дзеркальний фотоапарат + коректор коми не тримає в крайньому горизонтальному положенні. Довелося вигадати. Просвердлив поряд з фторопластовим притиском отвір, нарізав м3 різьблення, а з внутрішнього боку прямо руками розсвердлив до 3мм і вставив поролоновий гвинт. Тепер його полімерна головка і служить гальмом, притиск який можна комфортна регулювати.
Записаний
СЛАВА УКРАИНЕ!
Астрономія не понад усе.