Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
23 Листопада 2024, 16:40:40

Увійти

google


Автор Тема: Ювілейна книга до 80-річчя ГАО НАНУ  (Прочитано 154 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Ювілейна книга до 80-річчя ГАО НАНУ
« : 25 Липня 2024, 19:20:16 »
. - .

Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7992
  • Подяк: 6648
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Ювілейна книга до 80-річчя ГАО НАНУ
« Відповідь #1 : 25 Липня 2024, 19:25:40 »
. - .

З нагоди 80-річчя Головної астрономічної обсерваторії НАН України | Головна астрономічна обсерваторія НАН України | видавництво «Наукова думка» НАН України опублікувало книгу «Головна астрономічна обсерваторія Національної академії наук України: від ідеї створення до міжнародного визнання» (за редакцією директора Головної астрономічної обсерваторії НАН України академіка Ярослава Яцківа), присвячену історії створення й розвитку Головної астрономічної обсерваторії НАН України. На підставі архівних матеріалів описано титанічні зусилля та наполегливість академіка Олександра Орлова щодо побудови академічної обсерваторії за планом першого президента Академії наук України академіка Володимира Вернадського. У виданні відображено складний, тернистий шлях Обсерваторії від зародження до міжнародного визнання, висвітлено її здобутки, відкриття, досягнення, створення української астрономічної школи.

«Головна астрономічна обсерваторія Національної академії наук України: від ідеї створення до міжнародного визнання» – це літопис знаної у світі астрономічної установи. Книга у хронологічному порядку відображає найважливіші події в історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України від появи ідеї про створення академічної астрономічної обсерваторії до кінця 2023 року, розповідаючи про самовіддане життя і працю кількох поколінь: про мрійників початку ХХ століття, які вірили у велич науки та її еволюційний і водночас наповнений революційними відкриттями поступ упродовж майбутніх десятиріч; про людей, які в тяжкі післявоєнні роки доклали неабияких зусиль для побудови та розвитку академічної астрономічної обсерваторії, щоб утілити в життя мрію її засновників; про наступні покоління голосіївських астрономів та їхні наукові здобутки на шляху до визнання; про тих, чиї талант і праця сприяли авторитетові Обсерваторії як провідної астрономічної установи України і світу. Особливу увагу приділено висвітленню стану та нових викликів, що постали перед Головною астрономічною обсерваторією НАН України в умовах кривавої повномасштабної війни росії проти України.

Видання базується на багатому матеріалі – річних звітах, протоколах засідань Ученої ради та дирекції Головної астрономічної обсерваторії НАН України, протоколах Зборів її наукових працівників, спогадах співробітників Обсерваторії, мемуарах її директора академіка Ярослава Яцківа й інформації з офіційного сайту установи.

 У книзі, зокрема, подано стислі відомості про найвагоміші наукові здобутки Головної астрономічної обсерваторії НАН України в галузях астрометрії та астрогеодинаміки, астрофізики, фізики тіл Сонячної системи, геліофізики, позагалактичної астрономії та астроінформатики, фізики космічних променів і космічної плазми, астрономічного приладобудування й інструментів, фізики земної атмосфери.

Особливу вдячність науковці Обсерваторії висловлюють українським військовим і волонтерам, які зробили і роблять усе можливе, щоб Україна і далі була вільною, а астрономи могли продовжувати досліджувати величний і прекрасний Всесвіт.
 Видання впорядкували старший науковий співробітник лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення освіти і науки астрономічної (МІЗОН-А) кандидат фізико-математичних наук Алла Корсунь (1933–2020), виконувач обов’язків завідувача цієї лабораторії Іван Крячко й науковий співробітник лабораторії кандидат фізико-математичних наук Лідія Свачій.

Книга стане у пригоді науковцям, викладачам, аспірантам, студентам фізичних факультетів вишів, а також усім, хто цікавиться історією астрономії та внеском українських учених до міжнародного розвитку астрономії.

 Повна електронна версія доступна за посиланням:
https://www.mao.kiev.ua/index.php/ua/pdf-opener?MAO-2024
« Останнє редагування: 26 Липня 2024, 15:43:08 від SIDEROCRATOR »
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували