Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
27 Листопада 2024, 08:32:05

Увійти

google


Автор Тема: Марс  (Прочитано 38283 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #180 : 24 Грудня 2019, 14:32:26 »
. - .

Mars Express провів нову зйомку Фобоса
http://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Mars_Express/Mars_Express_tracks_the_phases_of_Phobos
Завдяки своїм орбітальним параметрам європейський апарат Mars Express час від часу зближується з Фобосом на відносно невелику відстань, що дає унікальну можливість проводити зйомку його поверхні з високою роздільною здатністю.

Нове рандеву апарата і супутника відбулося 17 листопада 2019 р Представлена анімація складена з 41 знімка, зробленого в той день автоматичним апаратом з відстані близько 2400 км.
Відео демонструє безліч дрібних деталей на поверхні марсіанського сопутника. Видно численні кратери, а також характерні борозни, що розходяться від 10-кілометрового кратера Стікні - найбільшої ударної формації Фобоса. Походження цих борозен до сих пір залишається предметом дискусій. Згідно з однією з версій, вони були утворені викинутими з кратера уламками. Через відносно слабку гравітацію супутника камені просто продовжили котитися по його поверхні, зробивши своєрідну «кругосвітню подорож» і залишивши мережу характерних слідів.

За іншою версією борозни є наочним свідченням приливної дії, що чиниться Червоною планетою на її супутник. Відомо, що Фобос поступово наближається до Марса. Через кілька десятків мільйонів років він досягне так званої зони Роша і буде розірваний марсіанською гравітацією на безліч уламків.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

slava3500

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 5503
  • Подяк: 1862
Re: Марс
« Відповідь #181 : 13 Березня 2020, 00:32:35 »
. - .

Не думал, что тут кому-то интересны планы «Роскосмос», тем более, что ее руководителю Дмитрию Рогозину запрещён въезд в Украину.
Записаний
5676 дип-скай объектов, 101 комета(!!), из них уже 9(!) -в двух появлениях и почти 12 000 визуальных оценок переменных звезд.

angelsky

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4015
  • Подяк: 3609
  • "Астродес", Одеса
    • astrodes.com
Re: Марс
« Відповідь #182 : 13 Березня 2020, 00:44:34 »
. - .

Ну как сказать, интерес не в астрономическом, а сугубо в гастрономическом смысле  :rofl:
Записаний
СЛАВА УКРАИНЕ!
Астрономія не понад усе.

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #183 : 24 Травня 2020, 13:44:38 »
. - .

ESA Mars Express передав детальні знімки Марсіанського ландшафту в регіоні Tharsis
http://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Mars_Express/Sculpted_by_nature_on_Mars
http://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2020/05/Faults_and_scars_near_Tharsis_province_on_Mars
Природа — талановитий скульптор, як показано на знімку, зробленому космічним апаратом ESA Mars Express. На ньому зображений потрісканий ландшафт Марса, покритий шрамами. Ця місцевість була сформована інтенсивними й тривалими силами, які діяли на поверхню Марса протягом сотень мільйонів років

Таке явище можна побачити на знімку вище, зробленому Mars Express, на якому показано тектонічні розломи Tempe Fossae, які прорізають область Tempe Terra в північному нагір’ю Марса. На перший погляд важко сказати, чи підіймається земля, опускається або поєднується і те, і інше. Ландшафт тут потрісканий, порізаний і зморщений: гребені розсікають рови, перемішуючись з дивним ударним кратером, і весь регіон повний скель та прірв. Ця місцевість належить до вулканічної області Тарсіс, також відома як підйом Тарсіса, яка розташована недалеко від екватора планети, на кордоні між низинними рівнинами в північній півкулі і високогір’ями на півдні, і має складну геологію, що складається з процесів, що беруть участь в його формуванні

Tempe Fossae є відмінним прикладом місцевості з двома ключовими марсіанськими рисами: грабенами і горстами. У певному сенсі, це протилежні один одному особливості. Грабен – ділянка землі, опущена між розломами, а горст — земля, піднята між розломами. У кращому випадку, грабени, видимі тут, досягають ширини в кілька кілометрів, глибини в кілька сотень метрів і довжини в кілька сотень кілометрів. Вони були створені вулканічними й тектонічними силами, що діють на поверхню Марса, які зруйнували цю ділянку. Mars Express спостерігав ці особливості вже багато разів в регіонах, таких як Claritas Fossae, Acheron Fossae і довколишній Ascuris Planum. Попри початкову візуальну плутанину, цей ландшафт являє собою суміш розломів, височин, глибоких долин і в основному паралельних хребтів, що простягаються як вниз, на поверхню, так і вище марсіанської кори. Ілюзія кратера / куполи — це всього лише гра світла, викликана тим, що наші очі неправильно інтерпретують тіні. Порівнюючи це зображення з вищезазначеним зображенням Ascuris Planum, подібного ландшафту, це чудово підкреслюється, демонструючи важливість умов освітлення у фотографії
Mars Express має своєрідну орбіту, яка не є сонячно-синхронною. Сонячно-синхронні орбіти проходять над одним і тим же місцем на поверхні планети приблизно в один і той же місцевий час доби. Однак Mars Express не робить цього, і тому може збирати дані в широкому діапазоні місцевого часу на Марсі. В результаті цього він може спостерігати за Червоною Планетою при різному освітленні. Хоча більшість гребенів, які відображені на зображенні вище, проходять паралельно один одному від верхнього лівого кута до нижнього правого, є також кілька подряпин, прорізаних в перпендикулярному напрямку. Це — ефект розташування, оскільки ця ділянка місцевості знаходиться на північний схід від відомого регіону Тарсіс, який в минулому був гарячою точкою на Марсі для істотної вулканічної і тектонічної активності. Регіон Тарсіс має кілька тисяч кілометрів у поперечнику і в середньому п’ять кілометрів у висоту щодо марсіанського «рівня моря» — рівня, який, враховуючи відсутність океану на поверхні Марса, довільно визначається на основі висоти одного атмосферного тиску. Тут знаходяться найбільші вулкани у всій Сонячній системі, що досягають у висоту від 15 до 20 кілометрів
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

slava3500

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 5503
  • Подяк: 1862
Re: Марс
« Відповідь #184 : 28 Липня 2020, 03:26:08 »
. - .

С Марса на Землю и обратно. НАСА планирует возвратить метеорит на Красную планету




Американское космическое агентство НАСА 30 июля запустит свою миссию на Марс. Среди прочего марсоход "Персевирэнс" (англ. "Perseverance" - "настойчивость") доставит на Красную планету часть метеорита, представляющего собой фрагмент марсианского грунта.

Метеорит, известный как "Sayh al Uhaymir 008", или SaU 008, хранится в коллекции лондонского Музея естественной истории. Он был обнаружен в Омане в 1999 году и считается частичкой Марса, случайно попавшей на Землю.

"Этому маленькому камушку досталась невероятная судьба, - рассказала Би-би-си профессор Каролайн Смит из Музея естественной истории, которая также работает в научной группе марсохода "Персевирэнс". - Он образовался около 450 млн лет назад, а примерно 600-700 тыс. лет назад откололся от Марса в результате попадания астероида или кометы. После этого он приземлился на Землю - мы точно не знаем, когда это произошло, но, вероятно, около тысячи лет назад. А теперь он отправляется обратно на Марс".
Для чего же ученым понадобилось возвращать Марсу один из его фрагментов? Дело в том, что метеорит SaU 008 очень хорошо изучен, ученые точно знают его состав и свойства. Поэтому на Марсе он послужит для калибровки аппаратуры, установленной на марсоходе НАСА.

Почти земная порода

В частности, метеорит представляет собой фрагмент базальта - горной породы, которая широко распространена на Земле, она среди прочего состоит из таких минералов, как пироксены, оливины и полевые шпаты. Подобные образования, например, есть на знаменитой "Дороге гигантов" в Северной Ирландии - памятнике природы, состоящем из 40 тыс. огромных каменных столбов на берегу Ирландского моря.


"Дорога гигантов" в Северной Ирландии: здесь тоже много базальтовых камней

Метеорит разместят в особом контейнере - вместе с еще девятью образцами различных материалов. Его будет время от времени сканировать инструмент марсохода "Персевирэнс" под названием "Шерлок" (SHERLOC), состоящий из двух имиджеров и двух лазерных спектрометров. С помощью этой аппаратуры ученые надеются изучить 40-километровый марсианский кратер Езеро, в котором должна приземлиться марсианская миссия НАСА.

Судя по спутниковым фотографиям, кратер раньше был заполнен водой, поэтому ученые считают его одним из лучших мест для поиска следов жизнедеятельности микробов - если таковые когда-либо присутствовали на Марсе.

"Шерлок" займется обследованием марсианских скал и почвы и попытается обнаружить следы биологической жизни.

Что обнаружит "Шерлок"?

Однако ученые хотят предотвратить сценарий, когда "Шерлок" отправит на Землю сенсационные выводы, а потом выяснится, что они были сделаны в результате систематической ошибки в наблюдениях. Именно здесь пригодится марсианский метеорит, с составом которого зонд будет периодически сверять свои наблюдения.


Рисунок: инструмент "Шерлок" находится на роботизированном манипуляторе марсохода "Персевирэнс"
"В течение первых 60-90 дней мы сверимся с образцом для калибровки, а в следующий раз это произойдет только примерно через полгода, потому что этот инструмент, как мы надеемся, очень стабилен", - объясняет ученый НАСА Лютер Бигл, который работает с "Шерлоком".

"Но если на поверхности Марса мы начнем наблюдать нечто интересное, что не поддается объяснению с точки зрения спектра, то образец для калибровки поможет нам убедиться, что инструмент дает корректные результаты", - говорит Бигл.

"Персевирэнс" поместит самые интересные образцы пород в небольшие контейнеры, которые оставят на поверхности Марса. Ученые надеются, что последующие марсианские миссии смогут доставить их с Красной планеты на Землю.

"Думаю, что самым лучшим результатом с научной точки зрения было бы получение потенциальных свидетельств биологической активности, - объясняет Бигл. - Вряд ли мы получим стопроцентные доказательства, потому что сделать такие измерения очень сложно. Именно в этом смысле возвращение образцов очень важно".

https://www.bbc.com/russian/news-53543117

Записаний
5676 дип-скай объектов, 101 комета(!!), из них уже 9(!) -в двух появлениях и почти 12 000 визуальных оценок переменных звезд.
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #185 : 29 Вересня 2020, 23:54:26 »
. - .

На Марсі виявлено нові озера під північною полярною шапкою
https://phys.org/news/2020-09-mars-mounting-evidence-subglacial-lakes.html

Вказівки на подібні озера під полярною крижаною шапкою Марса вперше були вивлені радіолокаційними методами на 1,5 км нижче поверхні льоду в регіоні під назвою Ultimi Scopuli. Вони були виявлені в період з травня 2012 року по грудень 2015 року приладом MARSIS (Mars Advanced Radar for Underurface and Ionosphere Sounding).
Нове дослідження даних MARSIS з використанням методів обробки сигналів, що враховують як інтенсивність, так і різкість ("гостроту") відбиттів, продемонструвало, що раніше виявлена ​​область дійсно позначає верх рідинного тіла. Це підльодовикове озеро Ультимі Скопулі, і, здається, також є менші плями рідини неподалік в районі 250 км на 300 км. Автори припускають, що рідкі тіла складаються з гіперсалінових розчинів, у яких високі концентрації солей розчиняються у воді.

Вони зазначають, що солі кальцію, магнію, натрію та калію, як відомо, всюдисущі в марсіанському ґрунті, і що розчинені солі можуть допомогти пояснити, як підльодовикові озера на Марсі можуть залишатися рідкими, незважаючи на низьку температуру в основі крижаної шапки . Вага криги, що лежить вище, забезпечить тиск, необхідний для підтримання води в рідкому стані, а не перетворення на пару.

Хоча гіперсалінова вода дала б мікробам місце для проживання під південною полярною шапкою Марса, без якогось джерела енергії (їжі) вони не змогли б вижити. Хімічні реакції між водою та гірською породою можуть виділяти деяку кількість енергії, але, мабуть, недостатньо; це допомогло б, якщо траплялося випадкове виверження вулкану або, принаймні, гаряче джерело, що подається в озеро .

Нам не вистачає доказів цього на Марсі, на відміну від Європи та Енцеладу. Хоча нові висновки роблять Марс ще цікавішим, ніж раніше, вони не покращили його рейтинг у списку тіл Сонячної системи, які найімовірніше мають життя.

Тим не менш, солона вода може виконувати роль камери збереження - допомагаючи нам знаходити чужорідні організми, які зараз вимерли, але колись потрапили на Марс з інших частин Сонячної системи.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #186 : 27 Грудня 2020, 06:02:57 »
. - .

Марс в 4К
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

slava3500

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 5503
  • Подяк: 1862
Re: Марс
« Відповідь #187 : 27 Грудня 2020, 12:27:10 »
. - .

Это мощно.
Подойдут ли очки для просмотра в 3D ?
Записаний
5676 дип-скай объектов, 101 комета(!!), из них уже 9(!) -в двух появлениях и почти 12 000 визуальных оценок переменных звезд.

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #188 : 28 Грудня 2020, 07:52:30 »
. - .

Після віддаленого перетворення мікроскопа на марсоході Curiosity в телескоп вдалося встановити новий рекорд, зробивши найбільшу в історії марсіанську панораму з 216 склеєних зображень. Настільки точні і якісні знімки отримані приладом ChemCam Remote Micro-Imager (RMI), призначеним для аналізу мікроскопічних предметів і грунту.

Серію зображень зробив в період з 9 вересня по 23 жовтня фахівець з дистанційного зондування Стефаном Ле Муелік з Нантського університету у Франції.

https://mars.nasa.gov/msl/mission-updates/8820/curiositys-spyglass-megamosaic-of-mount-sharp/#.X-hnZLA5tTo.facebook
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

slava3500

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 5503
  • Подяк: 1862
Re: Марс
« Відповідь #189 : 12 Січня 2021, 02:56:05 »
. - .

Удивительный мир Марса, запечатленный "Кьюриосити" за 3 тыс. дней на Красной планете

https://www.bbc.com/russian/features-55601289

Фото и видео редких природных явлений,как:
1.Как выглядят затмения на Марсе
2.Серебристые облака на марсианском небе
3. Пылевой дьявол на Марсе
Записаний
5676 дип-скай объектов, 101 комета(!!), из них уже 9(!) -в двух появлениях и почти 12 000 визуальных оценок переменных звезд.

Chepurny

  • Moderator
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4053
  • Подяк: 1736
Re: Марс
« Відповідь #190 : 06 Лютого 2021, 23:00:14 »
. - .

Графік прибуття до Марса космічних апаратів:

Аль-Амаль (ОАЕ) - 9 лютого (найближчий вівторок)
Тяньвень-1 (КНР) - 11 лютого (четвер)
Персеверанс (США) - 18 лютого


Записаний
Подякували

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #191 : 06 Лютого 2021, 23:03:43 »
. - .

Графік прибуття до Марса космічних апаратів:

Аль-Амаль (ОАЕ) - 9 лютого (найближчий вівторок)
Тяньвень-1 (КНР) - 11 лютого (четвер)
Персеверанс (США) - 18 лютого
Головне щоб вони там не побились між собою :)
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

WEST

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 645
  • Подяк: 307
Re: Марс
« Відповідь #192 : 07 Лютого 2021, 01:03:29 »
. - .

В цiкавий час живемо!
Записаний

Chepurny

  • Moderator
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 4053
  • Подяк: 1736
Re: Марс
« Відповідь #193 : 17 Березня 2021, 19:55:53 »
. - .

Не знаю, чи було вже (відео від 2015 року). Oportunity: 11 років за 8 хвилин:

Записаний
Подякували

WEST

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 645
  • Подяк: 307
Re: Марс
« Відповідь #194 : 17 Березня 2021, 20:41:40 »
. - .

Є ідея! Коли Марс заселять земляни, зібрати в одному місці (наприклад, в Озері Сонця) усі " Марси", Вікінги, марсоходи, крани, парашути - словом, усе те, що долетіло до планети, і утворити музей вивчення Марса космічними апаратами. Заодно, і марсіанське середовище приберемо.
Записаний

alex~

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 6028
  • Подяк: 306
Re: Марс
« Відповідь #195 : 18 Березня 2021, 09:05:08 »
. - .

1902 sol - через все небо щось яскраве пролетіло.
Записаний

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #196 : 17 Березня 2022, 22:48:03 »
. - .

Місія ExoMars тимчасово призупинена
Єропейське космічне агентство (ESA) відмовилося від співпраці з Роскосмосом у розробці місії ExoMars через російське вторгнення в Україну.
https://www.esa.int/Newsroom/Press_Releases/ExoMars_suspended
"Як міжурядова організація, уповноважена розробляти та реалізовувати космічні програми з повною повагою до європейських цінностей, ми глибоко шкодуємо про людські жертви та трагічні наслідки агресії проти України. Визнаючи вплив на наукове освоєння космосу, ESA повністю підтримує санкції, запроваджені проти Росії її державами-членами", - йдеться у заяві.

ESA на засіданні в Парижі 16-17 березня оцінила ситуацію, що виникла внаслідок війни в Україні щодо ExoMars, і одноголосно визнала неможливість поточної співпраці з Роскосмосом щодо місії марсохода ExoMars із запуском у 2022 році та доручила генеральному директору ESA вжити відповідних заходів, щоб призупинити співпрацю.

Також повідомляється, що після рішення Роскосмосу вивести свій персонал з європейського космодрому у Французькій Гвіані, усі місії, заплановані на запуск "Союзом", були призупинені. Вони стосуються, по суті, чотирьох інституційних місій, для яких ESA є організацією закупівлі послуг (Galileo M10, Galileo M11, Euclid і EarthCare) та одного додаткового інституційного запуску.

"Програма Міжнародної космічної станції продовжує працювати номінально. Основна мета – продовження безпечної роботи МКС, включаючи збереження безпеки екіпажу", - зазначили в агентстві.
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре

SIDEROCRATOR

  • Клуб Астрополіс
  • Online Online
  • Повідомлень: 7995
  • Подяк: 6652
  • Omnes in astronomo continentur.
Re: Марс
« Відповідь #197 : 22 Січня 2024, 08:41:02 »
. - .

На Марсі виявлені великі поклади водяного льоду
https://www.space.com/mars-water-ice-equator-frozen-ocean?fbclid=IwAR0Ct1fHWLkIwAGxfKRodb0oREDiveaNcUn_rfkUEe74Pf1x4EhBz53DmVI
https://phys.org/news/2024-01-mars-evidence-large-deposit-medusae.html
Міжпланетна станція Mars Express, детально дослідила область розміром Medusae Fossae Formation. В результаті виявлені шари водяного льоду простягаються вглиб під поверхню до 3,7 кілометрів, об'єм льоду такий, що в рідкому виді  Марс би вкрився шаром води у 1,5-2,7 м.
Про ці залежи було відомо досить давно, але раніше було незрозуміло з чого вони складаються. Вчені дійшли до висновку, що утворення являють собою шари водяного льоду, з мішані з шарами пилу.
Ускладнює все і той факт, що шари льоду сховані під шаром грунту і пилу
Записаний
Астрономія корисна, бо показує нам, яка нікчемна люди­на тілом і яка велична вона духом, бо розум її в змозі осягнути сяючі безодні, де її тіло, лише темна точка, але вона у змозі насолоджуватися їхньою безмовною гармонією. А. Пуанкаре
Подякували

WEST

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 645
  • Подяк: 307
Re: Марс
« Відповідь #198 : 22 Січня 2024, 09:02:19 »
. - .

Через якийсь довгий час на нашій планеті буде теж саме.
Записаний