Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
02 Жовтня 2024, 16:26:54

Увійти

google


Автор Тема: Перший саморобний телескоп (в перспективі)  (Прочитано 7300 раз)

0 Користувачів і 2 Гостей дивляться цю тему.

viktor

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 279
  • Подяк: 155

Всі мпривіт.
Десь наприкінці літа в мене виникло непереборне бажання склепати свій перший саморобний телескоп. І я вважаю, що воно обгрунтоване з двох причин:1) живу я практично в трьох місцях: в Києві, в Шепетівці (Хмельницька обл.) та в селі неподалік Шепетівки, і маючи лише 150мм ньютон відчуваю катастрофічну нехватку оптики;2) ну і в кризу болючим є фінансове питання.
До закінчення канікул встиг прочитати Навашина і трішки Максутова. Планую до наступного літа виточити гз діаметром 120-130мм і знайти або також виготовити діагональне.
По приїзді в Київ почав ритись в інтернеті але нічого путнього не знайшов :(.
Тому у відчаї звертаюсь по допомогу до шановного панства. Можливо хтось підскаже правильну фірму, або в когось припадає пилом заготовка потрібних розмірів(всеж таки не найпопулярніший розмір), або просто цікаві ідеї по вирішенню проблеми(склеяна заготовка, наприклад).

P.S. Якщо все буде добре складуватись, то в ході виробничого процесу свої питання буду озвучувати в цій же темі.
Записаний

Серега

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 7851
  • Подяк: 1165
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #1 : 11 Вересня 2009, 00:57:11 »
. - .

а який сенс робити 120-130мм скоп маючи при цьому 150мм? :hz:
робіть вже 200-250мм :clever:
Записаний

viktor

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 279
  • Подяк: 155
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #2 : 11 Вересня 2009, 01:05:08 »
. - .

200-250 буду робити як підросту. Покищо хочу впевнитись, що зроблю хочаб такий.
А якщо моя затія закінчиться благополучно, то я зроблю девайс побільше, а цей подарую школі де колись навчався (там взагалі нема телескопу).
Записаний

Night Musician

  • Гість
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #3 : 11 Вересня 2009, 08:26:49 »
. - .

В якості заготовки для головного дзеркала такого діаметру може підійти лінза-конденсор від старого фотозбільшувача, дзеркало натирається на її пласкому боці. Зустрічаються конденсорні лінзи діаметром 12-15 см - гадаю це саме те що треба. Купити думаю можна на радіобазарах.
Записаний

Journeyman

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 550
  • Подяк: 137
  • Забанений!
  • Юрий Ратушный
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #4 : 11 Вересня 2009, 08:39:30 »
. - .

200-250 буду робити як підросту. Покищо хочу впевнитись, що зроблю хочаб такий.
А якщо моя затія закінчиться благополучно, то я зроблю девайс побільше, а цей подарую школі де колись навчався (там взагалі нема телескопу).

Всё правильно, начинать надо с малого! ;D Могу Вам выслать, парочка небольших заготовок, в том числе из линз, лежит без дела. Пишите в личку!
Записаний

mak

  • Модератор
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1208
  • Подяк: 265
    • Бердянское общество любителей астрономии "Орион"
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #5 : 11 Вересня 2009, 09:50:00 »
. - .

если не удасться достать заготовку есть простое решение - старый кинескоп от телевизора. желательно цветного и желательно старого советского. там лобовая часть толстая. а опыт изготовления из него ГЗ у ЛА есть. Кое-кто из такого стекла ШК построил.

Огарков Сергей

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3696
  • Подяк: 227
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #6 : 11 Вересня 2009, 09:53:28 »
. - .

если не удасться достать заготовку есть простое решение - старый кинескоп от телевизора. желательно цветного и желательно старого советского. там лобовая часть толстая. а опыт изготовления из него ГЗ у ЛА есть. Кое-кто из такого стекла ШК построил.
Как по мне - то это извращение. Тем более Ш-К. В кинескопах стекло освинцованное. Сейчас со стеклом нет никаких проблем, поэтому и извращаться не стоит.
Записаний
Инструменты - рефрактор 125/1080, "Мицар" на Еку-3-2, HEQ-5 Pro SynScan, МАК-127/1500, БПЦ20х60.


Thomas

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2307
  • Подяк: 2
  • Натер зеркало - получи +1 в карму
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #7 : 11 Вересня 2009, 10:14:35 »
. - .

если не удасться достать заготовку есть простое решение - старый кинескоп от телевизора. желательно цветного и желательно старого советского. там лобовая часть толстая. а опыт изготовления из него ГЗ у ЛА есть. Кое-кто из такого стекла ШК построил.
Немного уточню, зеркло ШК.
А автору темы советую брать заготовку не меньше 150 мм. К примеру будет 2 телескопа в разных точках наблюдения. Один экваториал, а другой добсон.
Записаний
Телескоп Алькор производства НПЗ
Телескоп-самопал D=150mm, F=1250, ГЗ - сфера собственного изготовления
Canon EOS 350D, Canon EF 24-85 USM, Юпитер 37 MC

Journeyman

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 550
  • Подяк: 137
  • Забанений!
  • Юрий Ратушный
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #8 : 11 Вересня 2009, 10:35:21 »
. - .

А автору темы советую брать заготовку не меньше 150 мм. К примеру будет 2 телескопа в разных точках наблюдения. Один экваториал, а другой добсон.

Полностью согласен! ;)
Но, в тоже время, вполне уместным в хозяйстве будет компактный Добик 110-130мм 1/7-1/8, так называемый "grab-and-go" - "взял-и-погнал"!! :gigi: А 150мм Ньютон 1/8, с трубой, как минимум, 1200мм - это уже далеко не всегда портативный инструмент, а на тот случай, если вдруг появилась погода или намечается небольшая городская стар-пати, компактный инструментик совсем не помешает... ::)   
Записаний

Огарков Сергей

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3696
  • Подяк: 227
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #9 : 11 Вересня 2009, 10:41:48 »
. - .

Тогда имеет смысл делать портативный Добик - у меня есть проект 120-150 мм Добика, который укладывается в  небольшой чемоданчик, который можно взять с собой в отпуск. Естественно это ферма.
Записаний
Инструменты - рефрактор 125/1080, "Мицар" на Еку-3-2, HEQ-5 Pro SynScan, МАК-127/1500, БПЦ20х60.

Journeyman

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 550
  • Подяк: 137
  • Забанений!
  • Юрий Ратушный
Re: Перший саморобний телескоп (в перспектив&
« Відповідь #10 : 11 Вересня 2009, 10:46:27 »
. - .

Тогда имеет смысл делать портативный Добик - у меня есть проект 120-150 мм Добика, который укладывается в  небольшой чемоданчик, который можно взять с собой в отпуск. Естественно это ферма.

Это интересно, но ведь подобная конструкция наверняка подразумевает светосильное параболическое зеркало (особенно в случае со 150-кой)...или нет?? :hz: ;) Я так понимаю, автор намерен тереть именно сферическое зеркало... А для портативного скопа со сферическим зеркалом скорее подойдёт, ну например, 110мм 1/7,3 - типа добо-клон Мицара! ;D
Записаний

Огарков Сергей

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3696
  • Подяк: 227
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #11 : 11 Вересня 2009, 10:52:26 »
. - .

150 - мм с фокусом около 900 мм. Мы с Иваном Можаевым разработали вариант 200-мм 1:4, но это уже суперпортатив - там нет даже оправы Г.З. в привычном понимании этого слова. Зато в собранном виде это такая крошка! 
Записаний
Инструменты - рефрактор 125/1080, "Мицар" на Еку-3-2, HEQ-5 Pro SynScan, МАК-127/1500, БПЦ20х60.

Journeyman

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 550
  • Подяк: 137
  • Забанений!
  • Юрий Ратушный
Re: Перший саморобний телескоп (в перспектив&
« Відповідь #12 : 11 Вересня 2009, 10:56:58 »
. - .

150 - мм с фокусом около 900 мм.
Ну вот! ::) Для 1/6 автору темы прийдётся хорошо попотеть с параболой... :SLA:

Мы с Иваном Можаевым разработали вариант 200-мм 1:4, но это уже суперпортатив - там нет даже оправы Г.З. в привычном понимании этого слова. Зато в собранном виде это такая крошка! 

Сергей, ну Вы интригант ;D, поделитесь, если можно, конструктивными идеями в отдельной темке, ну, разумеется, если данные не особо конфиденциальные... :shuffle: ;)
Записаний

Огарков Сергей

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3696
  • Подяк: 227
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #13 : 11 Вересня 2009, 11:02:01 »
. - .

Да фокусное мжно сделать любым - меняется лишь длина стержней фермы. Так что не в параболе дело. Пусть делает сферу, я ему чертежи кину - пускай забавляется. А насчет 200-мм никакой интриги нет - сделаем - покажем. Делать будем сразу 2 шт, может один кто нибудь захочет приобрести, ну а второй себе оставим.
« Останнє редагування: 11 Вересня 2009, 11:23:31 від Огарков Сергей »
Записаний
Инструменты - рефрактор 125/1080, "Мицар" на Еку-3-2, HEQ-5 Pro SynScan, МАК-127/1500, БПЦ20х60.

viktor

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 279
  • Подяк: 155
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #14 : 11 Вересня 2009, 13:24:17 »
. - .

Всё правильно, начинать надо с малого! ;D Могу Вам выслать, парочка небольших заготовок, в том числе из линз, лежит без дела. Пишите в личку!

Повідомлення надіслав.

І не погана ідея з конденсором. Можна пошукати на факультеті, або в родичів в старій фотоапаратурі.
Записаний

Thomas

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2307
  • Подяк: 2
  • Натер зеркало - получи +1 в карму
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #15 : 11 Вересня 2009, 13:33:05 »
. - .

В фотоувеличителях мне попадалиьс 110 мм
Записаний
Телескоп Алькор производства НПЗ
Телескоп-самопал D=150mm, F=1250, ГЗ - сфера собственного изготовления
Canon EOS 350D, Canon EF 24-85 USM, Юпитер 37 MC

Journeyman

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 550
  • Подяк: 137
  • Забанений!
  • Юрий Ратушный
Re: Перший саморобний телескоп (в перспектив&
« Відповідь #16 : 11 Вересня 2009, 19:15:53 »
. - .

Повідомлення надіслав.
Ответил! ;)
І не погана ідея з конденсором. Можна пошукати на факультеті, або в родичів в старій фотоапаратурі.
Да, конденсорная линза весьма неплохой вариант, я из такой заготовки делал зеркало для своей 150-ки (http://www.astroforum-ua.com/forum/index.php?topic=505.0). В фотоувеличителях "Азов" встречались линзы по 125 и 135мм. Используя линзу, сразу получаешь облегчённую заготовку безо всяких там фрезеровок и зеркало, будучи установленным в оправе, не требует какой-то особо хитрой разгрузки, можно крепить за центральный стержень, или просто укладывать линзу выпуклой стороной в какое-то кольцо или что-то подобное. 8)
Но, если найдётся линза нужного диаметра, её необходимо проверить на внутренние напряжения - иногда попадаются неудачные экземпляры.  ::)
Записаний

viktor

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 279
  • Подяк: 155
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #17 : 05 Жовтня 2009, 17:37:38 »
. - .

Вчора нарешті отримав довгоочікувану заготовку, триплет і абразиви, за що велика дяка Дімі (за абразиви та доставку), Юрі (за заготовку) та Володимиру (за триплет). Роботи - непочатий край. Треба буде трохи круглити закотовку, закінчити столик, пересипати з пакетиків порошки. До речі ще ось таке запитання. В якій тарі краще тримати абразиви? Бо ніде толкової інформації не знайшов.
Записаний

Journeyman

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 550
  • Подяк: 137
  • Забанений!
  • Юрий Ратушный
Re: Перший саморобний телескоп (в перспектив&
« Відповідь #18 : 05 Жовтня 2009, 18:19:57 »
. - .

В якій тарі краще тримати абразиви?

Для крупных порошков достаточно обычных банок с обычными капроновыми, обязательно чистыми, крышками. ;) Для микропорошков больше подходят маленькие пластиковые баночки от всяких там таблеток и витаминок, типа Vitrum Calcium... :idea: Но, это не так критично, у меня некоторые микро фракции хранятся в стеклянных банках и нормально, главное, чтобы всё чисто было! :clever:
Записаний

viktor

  • Клуб Астрополіс
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 279
  • Подяк: 155
Re: Перший саморобний телескоп (в перспективі)
« Відповідь #19 : 14 Жовтня 2009, 00:12:58 »
. - .

На ці вихідні їду додому - буду рити яму під 1000 мм фокус, що дасть відносний фокус 6,66666... :super: З одного боку метровий балкон вмістить майбутній девайс, з іншого сферичною може бути близько половини поверхні зеркала, що полегшить фігуризацію.

В тойже час буду робити бетонну основу шліфовальника. З цього приводу цікавить ось таке питаннячко. Скільки на 150мм заготовку піде епоксідки? І якщо є можливість покрити шліфовальник скляними квадратиками, то краще зробити саме так, чи просто взяти пилочку і пиляти канавки? 
Записаний